Hikaye

Hayatın Anlamı

hayat

Sona kalan birkaç parça odunu da sobaya attıktan sonra yanı başındaki mindere oturuverdi. Dışarıda lapa lapa kar yağarken diğer yandan sobadan gelen çatırdama sesleri de hoş bir ortam oluşturuyordu. İçerideki sıcaklıktan biraz mayışmış olduğunu farketmişti ki camdan dışarıyı seyre koyuldu. Havanın çok rüzgarlı olduğu söylenemezdi. Ara ara bulutların geçişiyle kar yağışı hızlanınca göz gözü görmez oluyor, biraz yavaşlayınca manzaranın güzelliği ortaya çıkmış oluyordu. Bembeyaz örtüyle kapanmış gibi olan yolun ortasından giden ayak izlerini fark etti. Dünyadan göçüp giderken ardında iz bırakanları anımsattı. Ne mutlu dedi, hoş bir sada ile gidenlere..

hayatın anlamı

Sıkıca giyindikten sonra evinden çıkarak son zamanlarda oturmaktan keyif aldığı yere doğru gitmeye karar verdi Sare. Dışarıda yağış durmuş hava biraz açmıştı. Fotoğraf manzaraları yakalayıp anın tadını çıkarmanın tam zamanıydı. Yemyeşil alanların, ağaçların, yürüdüğü tüm sokakların bembeyaz oluşu muhteşemdi. Bacalardan tüten dumanlar, bir yandan kardan adam yaparken diğer taraftan kar topu oynayıp yerde yuvarlanan çocuklar, kızakla kaymaya çalışırken farkında olmadan neşeli pozlarla kadraja takılan yaşlılar..

Kar topu oynayan çocukların arasında kalakalsa da aslında onların katılmaya zorladıklarını fark etti. Bu mutluluğa ortak olmaktan başka çaresi de kalmamıştı zaten. İlk defa görmüş olduğu ufaklıklarla eğlenirken bir yandan da fotoğraflarını yakalamaya çalışıyordu. Ölümsüzleştirmek isterdi hep böyle vakitleri. Ara sıra arşivini yoklarken bazen hüzünlenir bazen o anı tekrar yaşıyormuşçasına mutlu olurdu. İşte bu da o anlardan bir tanesiydi kuşkusuz.

Bir süre daha yürümeye devam etti. Küçük, mütevazi bir evin balkonunda kahvesini yudumlayan yaşlı bir teyzeye takıldı gözleri. Ufka doğru bakarken yüzünde hüzünle karışık hafif bir tebessüm var gibiydi. Kim bilir neler geçiriyordu içinden, diye düşündü. Yalnızlığın vermiş olduğu hüzün bir yana, gözünün önünden film şeridi gibi geçen hoş anılar yüzündeki mutluluktan anlaşılıyor gibiydi. Aklından türlü senaryolar geçmekteyken sessizce yürümeye devam etti.

Oturmak istediği yer de bembeyaz örtüyle kapanmıştı. Hafifçe temizledi ve oturarak yanına aldığı çayından yudumlamaya başladı. Hayatın anlamı yaşadığımız anın ta kendisi olmalı, diye düşündü. Bir daha geçemeyebiliriz belki de aynı yollardan. Tatlı tatlı hayal kurarken farkında olmadan geriliyor ve hırslanıyor, bir süre sonra da hayal kırıklığı yaşıyoruz. Kimseyi kırmadan, incitmeden, gönüllerden silinmeyen güzel hatıralarla göçüp gitmekten başka ne isteyebiliriz, mevsimler gibi ömrümüzü de tüketen şu dünyadan..

Hayatın anlamı…

Benzer hikayeler okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

You may also like

buruk-sevinc Hikaye

Buruk Sevinç

Sevinç… Yağmurdan sonra gelen çok sevdiği toprak kokusu penceresinden içeriye doğru yayılıyordu. Sonbahar mevsiminin gelişiyle ...
mutluluk Hikaye

Mutluluğu Ararken

Evin kapısını yavaşça kapattıktan sonra kendini bahçeden dışarıya attı. Neden sessiz davrandığına ilk başta kendisi ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir