Genel

Bitcoin (soru-cevap): Her Şey Neyle İlgili ve Kripto Para Birimi için Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin nasıl çalışır ve koronavirüs nasıl etkilediğini ele alacağımız bu yazımızda ilk önce Bitcoinden bahsedelim. Ticaret hacmi ve piyasa değeri açısından ilk ve önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin, 11 Mayıs 2020’de üçüncü “yarılanma” sürecini gerçekleştirdi. Kripto para biriminin nasıl çalıştığına ilişkin bu büyük ayarlama daha önce yalnızca iki kez oldu ve dört yılda bir oluyor. Ama bu aslında ne anlama geliyor ve ne gibi bir etkisi olacak?

S: Bitcoin Nasıl Çalışır?

bitcoin nasıl çalışıyor

Peki Bitcoin nasıl çalışır ve önemlisi Bitcoin nedir? Bitcoin, tüm işlemleri depolamak ve kaydetmek için blockchain teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir kişi (veya bir grup insan) tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan bir beyaz bültende önerildi . Dolar veya pound gibi fiyat para birimlerine kıyasla Bitcoin‘in benzersiz özellikleri, merkezi bir otorite veya banka olmamasıdır. Ağın her üyesi eşit güce sahiptir. Bu merkezi olmayan ağ tamamen şeffaftır ve tüm işlemler blok zincirinde okunabilir . Aynı zamanda kripto para birimine kimin sahip olduğu konusunda gizlilik sunar.

Bitcoinler, ağın güvenliğini sağlamak için bilgi işlem gücüne katkıda bulunan ve ayrıca hesaplama gücü aracılığıyla karmaşık matematiksel bulmacaları çözerek ağdaki işlemleri işlemeye katkıda bulunan madenciler tarafından oluşturulur (veya çıkarılır). Bu madenciler, blok zincirindeki işlemleri Bitcoin ile işledikleri için ödüllendiriliyor. Ancak enflasyonla mücadele etmek için Nakamoto, koda, var olacak toplam Bitcoin sayısının 21 milyon olacağını yazdı. Şu anda 18.38 milyon var .

bitcoin koronavirüs etkisi

bitcoin koronavirüs etkisi

Bitcoin blok zincirinde kaydedilen ilk blok, Nakamoto’nun 50 Bitcoin aldığı 3 Ocak 2009’da gerçekleşti. Beyaz kitapta Nakamoto, her 210.000 bloktan sonra madenciler için ödülün yarı yarıya düşeceğini belirtti. Böylece ilk yarılanma 28 Kasım 2012’de gerçekleşti ve madencinin ödülü 50 Bitcoinden 25 Bitcoine düşürüldü. İkinci yarılanma 9 Temmuz 2016’da yapıldı ve madencinin ödülü 25 Bitcoinden 12.5 Bitcoine düşürüldü. Ve 11 Mayıs 2020’deki üçüncü, en son yarılanma, Bitcoin madencilerinin artık 6,25 Bitcoin alacağı anlamına geliyor.

S: Bitcoin Neden Yarı Yarıya Azalır?

Nakamoto, yarılanmanın arkasındaki nedenleri hiçbir zaman açıkça açıklamadı. Bazıları, yarılanma sisteminin, insanları ağa katılmaya ve yeni bloklar çıkarmaya teşvik etmek için başlangıçta paraları daha hızlı dağıtmak üzere tasarlandığını düşünüyor. Blok ödülleri düzenli aralıklarla yarıya indirilecek şekilde programlanmıştır çünkü ödüllendirilen her bir madalyonun değerinin ağ genişledikçe artması muhtemeldir. Ancak bu, Bitcoin‘i bir değişim aracı olarak kullanmak yerine spekülatif bir varlık olarak tutan kullanıcılara yol açabilir.

bitcoin nasıl çalışır

S: Yarılanmanın Bitcoin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Bariz etki, günlük yeni çıkarılan Bitcoin miktarının yaklaşık 1.800’den 900’e düşmesi ve madencilerin günlük gelirinin yarı yarıya azalmasıdır. Bitcoin oluşturma oranındaki bu düşüş arzı sıkılaştırıyor ve bazıları yükseliş piyasasına ve Bitcoin fiyatında bir artışa yol açacağını savunuyor.

Bu arada, madenciler için gelirin azalması, en az verimli olan madencileri zorlayabilir ve bu nedenle Bitcoin ağına bağlı bilgi işlem gücü önemli ölçüde düşebilir.

Önceki iki yarılanma, başlangıçta kısa bir satış olmasına rağmen, Bitcoin‘in tarihindeki en dramatik boğa koşusuna yol açtı. Bitcoin işlemlerini saklamanıza ve gerçekleştirmenize izin veren bir kripto para cüzdanı olan Luno’nun kurucu ortağı ve CEO’su Marcus Swanepoel, Bitcoin‘in 2024’teki bu ve dördüncü yarılanma arasında% 270’lik bir büyüme sağlayabileceğine inanıyor .

bitcoin satın almalı mıyım

S: Koronavirüs Olayları Nasıl Etkiliyor?

Bitcoin yılın başından bu yana% 20’den fazla kazanmış olsa da, bu yarılanmanın öncekilerden farklı olabileceği yerde, içinde bulunduğu değişken ve belirsiz ekonomik ortam var. Uluslararası Para Fonu, küresel büyümenin% 3 oranında küçüleceğini öngördü. Nisan ayı tahmini ve bunun daha da düşmesi bekleniyor . Birleşik Krallık’ta Bank of England , 2020’nin ilk yarısında ülkenin GSYİH’sında% 30’luk bir düşüş öngörüyor .

Bazıları, Bitcoin‘in kıtlığının, onu ekonomik kriz zamanlarında devalüasyona açık olan fiyat para birimlerine karşı potansiyel bir koruma haline getirdiğini iddia ediyor . Ancak diğerleri, insanlar yarılanmanın olacağını bildiğinden, yarılanmanın mutlaka fiyatını artırmayacağına inanıyor, bu yüzden zaten piyasa faaliyetine göre fiyatlandırılması gerekiyor.

bitcoin güvenilir mi

Kesin olan tek şey, yeni Bitcoinlerin büyümesinin yarı yarıya azalmasıdır. Bunun bu kripto para biriminin fiyatı ve faizi üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı görülmeye devam ediyor.

” Bitcoin nasıl çalışır? ” benzeri yazıları okumak için buraya tıklayınız.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel

Next Article:

0 %