Genel

Uyduların Dünyayı Daha İyi Bir Yer Haline Getirmesinin 6 Yolu

Uyduların görevleri
Uyduların görevleri

Uyduların Görevleri Nelerdir

Dünyamızın yörüngesinde yaklaşık 3.000 operasyonel uzay aracı var. Daha ucuz malzemeler ve daha küçük uydular sayesinde bu sayı sürekli artıyor .

Yörüngede bu kadar çok uydunun olması, uzay çöpleri ve gece gökyüzüne bakışımızı değiştirmeleri gibi sorunlar yaratabilir . Ancak uydular hayati bir hizmet sağlar.

Birçok kişi, gezinmemize yardımcı olan GPS’e aşinadır. Bazıları uyduların hava tahminlerimiz için çok önemli veriler sağladığını biliyor olabilir. Ancak uydular hayatımızı birçok farklı şekilde etkiler ve bunlardan bazıları sizi şaşırtabilir.

Uyduların görevleri

1. Uyduların Dünyaya Faydalarından Kolay Para Harcamak

Sabah kahvenizi ister temassız ödeme, Google Pay ile, ister ATM’den nakit çekerek ödeyin, uydular olmadan hiçbiri mümkün olmazdı. Aslında, milyonlarca sterlinlik borsa işlemlerinden aylık Netflix aboneliğinize kadar tüm finansal işlemler, güvenlik için uydu konumu ve zamanlama hizmetlerine dayanır .

Küresel navigasyon uydu sistemleri , Dünya yüzeyinin yaklaşık 20.000 km üzerinde yörüngede dolaşır ve telefonlarla ve bilgisayarlarla sürekli olarak iletişim kurarak onlara tam olarak nerede olduklarını ve saatin kaç olduğunu söyler. Bir ABD sistemi olan GPS, bunların en bilinenidir ancak Avrupa’nın Galileo ve Rus GLONASS sistemleri benzer hizmetler sunmaktadır.

Uyduların görevleri nelerdir

Avrupa’nın Galileo uyduları. ESA-P. Carril , CC BY-NC

Mali işlemlerin senkronize bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için bu kesin zamanlamaya güveniyoruz. Zamanlamalarımızı yanlış yaparsak, para bir kişinin hesabına diğerinden ayrılmadan önce gelmiş gibi görünebilir. Bu, fiyatların birkaç saniye içinde çarpıcı biçimde dalgalanabildiği borsa ticareti için özellikle sorunludur, ancak aynı zamanda dünya çapındaki finans kurumları için bir güvenlik gereksinimidir.

2. Uydularla Kayıpları Bulmak

Birçok insan, orman yangınları ve tropikal fırtınalar gibi doğal afetlerin iklim değişikliği nedeniyle daha sık ve daha yıkıcı hale geldiğini duymuş olacak . Neyse ki, uydular bu felaketleri izlemek, davranışlarını incelemek ve hatta müdahale ve yardım çabalarımızı desteklemek için bir yol sağlıyor.

Bir Alman şirketi olan OroraTech, yangın salgınlarını meydana gelir gelmez tespit etmek için bir dizi uzay aracından alınan verileri kullanıyor. Göründükleri anda sıcak noktaları belirlemek için kızılötesi görüntüleri, yangının yolunu tahmin etmek için rüzgar ölçümlerini ve itfaiyecilerin tepkilerini planlamalarına yardımcı olmak için arazi ve bitki örtüsü haritalarını kullanırlar.

Uyduların görevleri nelerdir

Uydulardan gelen veriler ayrıca tropikal fırtınaları izlemek, yollarını tahmin etmek ve toplulukların beklenen etkiye hazırlanmalarına yardımcı olmak için kullanıldı.

Tüm bu çabalar takdire şayan olsa da, böylesine şiddetli bir küresel zorluk için koordineli bir küresel tepkiye ihtiyacımız var. 2000 yılında, 17 ülke acil durumlarda uydu verilerini özgürce paylaşmayı kabul etti. Bugüne kadar, 60’tan fazla uydudan alınan verilere dayanarak, 126 ülkede afet müdahale çabalarını desteklemek için bu şartın neredeyse 700 kullanımı olmuştur.

3. Doğru Olanı bulmak için ayağa kalkmak

Uydular, hiçbir ülke veya birimin kendi uzay bölgesi gibi hak iddia edemeyeceği bir “kimsenin olmadığı topraklarda” çalışır . Bu nedenle uydular, başka bir ülkenin hava sahasına girmek için izne ihtiyaç duyan uçak veya insansız hava araçlarının aksine, Dünya’nın herhangi bir yerinde görüntüleyebilir.

Çoğu uydu, Dünya’ya yakın, başımızın sadece 300km ila 1000km üzerinde çalışır ve Dünya’nın etrafında tam bir yörüngeyi tamamlamak sadece 90 dakika sürer. Dünya uzay aracının altında dönerken, her yörünge, Dünya’nın yeni alanlarını ortaya çıkarır.

Yukarıdan neredeyse 3000 uydu ile, gökyüzündeki tüm gözlerden saklanmak çok zor. Bu nedenle uydu verileri aktivistler, gazeteciler ve araştırmacılar için hayati bir kaynak haline geldi. Bu adrese yerel toplulukların yetki verdi yasadışı ormanların yok edilmesini , etkin savaş suçlularının yargılanmasını ve ortaya çıkarılan hükümet imalatlar böyle Malezya Havayolları MH17 aşağı çekim olarak.

4. Korsanları Durdurmak

Uydular neden var

Belli bir boyutun üzerindeki tüm gemilerin her dakika pozisyonlarını yayınlamaları gerekmektedir. Kıyıya yakın yerlerde, bu sinyaller kara antenleriyle tespit edilebilir, ancak gemiler denizdeyken bu sinyaller yalnızca uydular ve tabii ki yakındaki diğer gemiler tarafından alınabilir.

Korsanlar, yasadışı balıkçılar ve hiç yararı olmayan diğerleri genellikle bir işaret taşımazlar veya tespit edilmekten kaçınmak için onu kapatırlar. Neyse ki, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri , sentetik açıklıklı radar adı verilen bir teknik kullanarak, denizi çevreleyen karanlık denizde tekneleri seçebilir .

Görülen gemilerin konumlarını tespit edilen işaretçilerin konumlarıyla karşılaştırarak, “karanlık” olan gemileri belirleyebilir ve yetkilileri şüpheli bir şey olduğu konusunda uyarabiliriz.

5. Nesli Tükenmekte Olan Türleri Tespit Etmek

Tahmin edebileceğiniz gibi, hayvanları saymak zor bir iştir, uzak, ulaşılması zor yerlerde yaşayan hayvanlar tarafından daha da zorlaştırılmıştır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, buzdaki guano (kuş pisliği) miktarını ölçerek penguen kolonilerinin boyutunu tahmin etmek için uydu görüntüleri kullanıldı .

Son zamanlarda, son derece yüksek çözünürlüklü uydu verilerini kullanarak, bilim adamları , uzaydan alınan görüntülerde balinalar ve filler gibi hayvanları tek tek belirleyip sayabildiler . Kayıp bir köpeğin izini sürmekten çok uzak, ancak nesli tükenmekte olan hayvan türlerini kaçak avlanma, insan istilası ve habitat tahribatı yoluyla yok olmaktan korumaya çalışan koruma uzmanları için inanılmaz bir araçtır.

6. Hayatı Aramak

Dünyamızın etrafında dönen uyduların hepsi aşağıya bakmıyor – bazıları derin uzaya bakıyor. Dünyada gökyüzümüzü incelemek için kullanılan çok sayıda teleskop var, ancak bu teleskopları yörüngeye göndererek Dünya atmosferine bakmaktan kaçınabilir ve bize ötesindeki kozmosun daha net bir görüntüsünü verebiliriz.

Bu net görüş, güneş sistemimizin ötesindeki diğer yıldızların yörüngesinde dönen gezegenler olan dış gezegen arayışımızda özellikle önemlidir. Yıldızların aksine, gezegenler kendi ışık kaynaklarını yaymazlar, bu yüzden onları, yörüngede olduğu yıldızın önünden geçerken oluşan yıldız ışığında meydana gelen küçük düşüşü ölçerek tespit ederiz.

Umut, bu gezegenlerden bazılarının kendi Dünyamız gibi olması ve dünya dışı yaşama ev sahipliği yapabilmesidir. 2019’da başlatılan bir Avrupa Uzay Ajansı misyonu olan Cheops, tespit edilen ilk uzak dünyaları hakkında bilgileri geri göndermeye başladı . Uzun bir atış gibi görünebilir, ancak bir gün bu görevler, orada kimse olup olmadığı konusundaki eski soruyu cevaplayabilir.

“Uyduların Görevleri” benzeri yazılar okumak için buraya tıklayınız.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel