Gezi Yazısı

Romaya Gitmek İçin 10 Neden

Romaya Gitmek İçin 10 Neden

Kolezyum
Kolezyum

Kolezyum

Roma Kolezyumu, antik Roma halkının mimari becerilerinin bir kanıtıdır ve bu büyük eğlence arenasında gladyatör oyunlarını kutlayan kültür hakkında bize fikir veriyor. İlk kanlı kavga MS 82’de başladı ve 50.000’e ulaşan kalabalıklarla halka açık bir forumda insanlar ve hayvanlar arasında bir savaş geleneği başlattı. Kolezyum’un dışında, 315 yılında Konstantin’in Marcus Aurelius Valerius Maxentius’a karşı kazandığı zaferin anısına inşa edilen Konstantin Kemer’inin altında fotoğraf fırsatını da kaçırmayın. Uzun kuyruklardan kaçınmak için önceden çevrimiçi bilet siparişi verin – arka arkaya 2 gün için uygundur ve yakındaki Forum ve Palatino Tepesi’ne giriş dâhildir.

Roma Forumları
Roma Forumları

Roma Forumları

Antik Roma’da Forum , festivallere, kutlamalara, cenazelere, pazarlara ve ayinlere ev sahipliği yapan şehir hayatının merkeziydi. Şehir, M.Ö. 7. yüzyıla kadar boş bataklık olan bu çimenlik alanın çevresinde büyümüştür. Bölge, 8. yüzyıl civarında parlaklığını kaybederek harap olmuş ve 20. yüzyılın başlarındaki kazılara kadar bu şekilde kalmıştır. Bugün, yapıların ve kemerlerin kendi kendine rehberli bir turu için bir harita alabilir veya bölgenin daha ayrıntılı bir tarihi için bir tur grubuna katılabilirsiniz. Ardından şehrin panoramik manzarasını görmek için Palatino Tepesi’nin tepesine tırmanın.

Pantheon
Pantheon

Pantheon

Roma’nın tanrılara adadıkları tapınakları dikkat çekici bir şekilde sağlamdır, ilk olarak MÖ 27’de inşa edildiği ve daha sonra MS 2. yüzyılın başlarında yangın hasarından sonra yeniden inşa edildiği düşünüldüğünde büyük bir başarı. Ülke pagan tanrılarını terk edip Hristiyanlığa geçtikten sonra Hristiyan ibadeti için bir sunak eklendi. Rönesans’tan sonra, Pantheon , ressam Raphael ve İtalya’nın eski kralları da dâhil olmak üzere şehrin bazı sanatçıları ve seçkinleri için belirlenmiş bir mezar olarak başka bir rol üstlendi. Pantheon’un mimarisi, gökyüzüne doğru uzanan uzun sütunları, geniş iç mekânı ve kubbenin ortasında 27 metrelik bir delik olan oculus’un içinden parlayan güneş ile etkileyici kubbesiyle dünyanın dört bir yanındaki taklitçilere ilham verdi.

Vatikan Şehri
Vatikan şehri

Vatikan Şehri

Roma’da bulunmasına rağmen, Vatikan Şehri 1929’dan beri kendi bayrağı, sikkeleri ve pullarıyla bağımsız bir devlettir. Hatta kendi milisleri, bu eyaleti koruyan İsviçreli Muhafızlar, Papa ve 800 tam zamanlı vatandaşı ve misafir sakinleri bile var. İlk etkileyici site, 17. yüzyılın sonlarında Bernini tarafından tasarlanan Aziz Petrus Meydanı’dır. Uygun şekilde giyindiğiniz sürece (çıplak omuz, şort veya diz üstü etek yok), Aziz Petrus Bazilikası’na girebilir ve şaşırtıcı derecede güzel ve hüzünlü bir heykel olan Michelangelo’nun Pieta’sını görebilirsiniz. Büyük meydanın ve ötesindeki şehrin manzarasını izleyebileceğiniz çatıya kadar devam edin. Vatikan’ın duvarlarında da yer alan Vatikan Müzeleri, Michelangelo’nun Sistine Şapeli’ndeki boyalı tavanı da dâhil olmak üzere İtalyan başyapıtlarına sahiptir.

Piazza Navona
Roma seyehati

Piazza Navona

Roma, restoranların ve açık hava kafelerinin sıralandığı güzel ve büyüleyici meydanlarıyla bilinir. Bunların en güzeli , bir zamanlar MS 89’da Domitian’ın stadyumunda spor etkinliklerinin yapıldığı Piazza Navona’daki büyük halka açık meydandır. Meydanda 3 çeşme bulunur ve en büyüğü ve en unutulmaz olanı Bernini’nin Dört Nehir Çeşmesi’dir. Farklı kıtalardan bir nehri temsil eden 4 heykel.

Trevi Çeşmesi
romada-turistik-mekanlar

Trevi Çeşmesi

Gezginlerin hikâyesi , muhteşem Trevi’deki çeşmeye 3 madeni para atmanın çeşitli nedenlerini, aşkı bulmadan şehre dönmeye kadar değişen nedenleri listeler. Madeni para atma sanatınızda ustalaştıktan ve uygun sonucu diledikten sonra, tanrı Neptün’ü denizatı önderliğindeki kabuk şeklindeki bir arabada binen bu Barok başyapıtını keşfetmek için biraz zaman ayırın. Çeşmeden toplanan para (her gün yaklaşık 3.500 $) şehrin yoksulları için yiyecek programlarını desteklemek için kullanıldığından, hayır amaçlı bağışınız konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Borghese Galerisi
Romada görülmesi gereken 10 yer

Borghese Galerisi

Galleria Borghese o Villa Borghese de yayılan bahçelerde bir konuma sahip, içeride olduğu gibi dışarıda tıpkı güzeldir. Müzenin içinde, Apollo ve Daphne gibi Bernini heykelleri ve Goliath’ı almaya hazırlanan genç David’i bulacaksınız. Etkileyici koleksiyonda ayrıca usta sanatçılar Correggio, Raphael, Rubens ve Caravaggio’nun eserleri de yer alıyor. Bilet almak en büyük zorluğunuz olacak – müze her 2 saatte bir yalnızca 360 ziyaretçiyi kabul ediyor, bu nedenle çok önceden rezervasyon yapmanız gerekecek.

Capuchin Crypt
Romayı tanımak

Capuchin Crypt

Bazıları kemiklerin ve kafataslarının görüntülerini biraz hastalıklı tarafta bulabilirken, Our Lady of the Capuchins Conception altında bulunan Capuchin Crypt , Capuchin rahiplerinin dini düzeninin yaşamını kutluyor. Rahipler, ölen kişinin kemiklerini, Hristiyan sanat eserleri için, Kafatasları Mahzeni ve Diriliş Mahzeni de dâhil olmak üzere mahzenin çeşitli yerlerinde sergiler ve çerçeveler halinde düzenlediler. Sadece korkunç bir gösteri değil, bu kreasyonlar yaşamın, ölümün ve dirilişin hikâyesini anlatıyor ve kilisenin iyilik, kötülük ve sonsuzluk öğretilerinin benzersiz bir yorumunu gösteriyor.

Sant’Angelo Kalesi
Sant'Angelo Kalesi

Sant’Angelo Kalesi

Tiber Nehri üzerindeki bu kale , aslen İmparator Hadrian tarafından kendi ailesi için bir türbe olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Ve kesinlikle muhteşem manzaralarla şehrin üzerinde yükselen, kraliyete layık bir dinlenme yeriydi. Yüzyıllar boyunca, asıl amacının ötesine geçti ve 401’de askeri bir kale ve daha sonra bir papalık konutu ve hatta bir hapishane olarak hizmet etti. Artık daireleri gezip terasın üzerinde yükselen baş melek Mikail’in heykelini görebileceğiniz bir müze.

İspanyol adımları
İspanyol Adımları

İspanyol Adımları

İspanyol Merdivenleri tüm Avrupa’nın en uzun ve en geniş merdiven olabilir, ama bu popüler turistik mekân ziyaretçi akınına bu değil. Trinità dei Monti kilisesi merdivenlerin tepesinde kalabalığın üzerinde yükselirken, merdivenlerin dibinde bir Barcaccia çeşmesi kabarıyor. Ancak en iyi yer 2’nin arasında bir yerdedir: geniş merdivenlerin ortasında oturun ve güzel insanlar aceleyle yakındaki lüks mağazalara, tasarımcı butiklerine ve restoranlara girerken şehrin gidişini izleyin.

Romaya gitmek için 10 nedeni beğendiyseniz ve Antik Roma mimarisi ilginizi çekiyorsa buraya tıklayabilirsiniz.

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir