Gezi Yazısı

Barselona Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Barselona Gezi Rehberi

Tanrı’nın mimarı

Barselona gezi rehberine başlayalım. Barselona, ​​dünya çapında ünlü Katalan mimar Antonio Gaudi’nin evi olarak bilinir. Gaudi’nin tasarımları İspanyol mimarisi üzerinde derin bir etkiye sahipti ve modern Barselona kentinde derin bir iz bıraktı. Detaylara olağanüstü bir ilgisi vardı ve seramik, vitray ve marangozluk gibi el sanatlarını mimarisine entegre etti. Tasarımlarının ayrıntılı planlarını nadiren çizer, bunun yerine üç boyutlu modeller yapmayı tercih ederdi. Son derece dindar bir adam olan Katolik imgeler, çalışmaları boyunca ona ‘Tanrı’nın mimarı’ takma adını kazandırır. Şaşırtıcı bir şekilde, eserlerinden yedi tanesi UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edildi.

Sagrada Familia

Muhteşem Sagrada Familia

Muhteşem Sagrada Familia

Gaudi’nin eserlerinden en ünlüsü hala bitmemiş olan Sagrada Familia’dır. Yapı, hala tüm İspanya’da en çok ziyaret edilen anıttır. Bir sanat eleştirmeni, ‘sanat tarihinde buna benzer bir yapı inşa eden bir kilise bulmak imkansızdır’ diye yazdı. Tarzına bazen ‘geç Gotik’ veya ‘Katalan Modernisti’ denir. Anıtsal boyutta, en çarpıcı özellikleri bir dizi yüksek kule. Bittiğinde, Gaudi’nin yarattığı eserin Tanrı’nınkini aşmaması gerektiğine inandığı için, Barselona’nın Monjucic Tepesi’nden sadece bir metre daha kısa olacak.

Muhteşem Sagrada Familia

Muhteşem Sagrada Familia

Diğer Gaudi Başyapıtları

Gaudi’nin tüm binalarını inceleyerek günler geçirebilirsiniz, ancak bazen ‘taş ocağı’ olarak da anılan, 1906-1912 yılları arasında inşa edilmiş kaba yontulmuş modernist bir bina olan Casa Mila’yı kaçırmadığınızdan emin olun. Barselona’nın merkezinin yakınında bir tadilat olan Casa Batllo var. içgüdüsel, iskelet hissi veren mevcut bir evin. Cephe renkli bir kırık seramik mozaik ile dekore edilmiştir ve çatı bir ejderhayı andırmaktadır. Son olarak, Gaudi’nin natüralist döneminde tasarladığı, dünya mirası listesinde yer alan halka açık bahçeler ve mimarlık park sistemi olan Park Guell’e göz atın.

Barselona Katedrali

Barcelona kalbindeki bu muhteşem gotik katedral 13 arasında inşa edilmiştir th ve 15 inci yüzyıllarda. Resmen Kutsal Haç Katedrali ve Aziz Eulalia olarak bilinen, adını Barselona’nın koruyucu azizinden almıştır. Barselona başpiskoposunun merkezidir ve 1571’de Lepanto savaşından kalma olduğu söylenen bir haç içerir. Aşağıdaki meydandan 90 metreden fazla yüksekte gözlerinizi (veya dürbünlerinizi) gargoyles ve diğerleri için soyun. çatıyı süsleyen efsanevi hayvanlar.

Barselona Katedrali

Barselona Katedrali

Monjuic Kalesi

Barcelona’nın ikonik Montjuic Tepesi’nin tepesinde oturan Castell de Montjuic tarihleri 17 geri inci bölge askeri amaçlarla kullanılması durumunda yüzyıl. Katalan İsyanı sırasında yerel halk, bu kaleyi İspanyol kraliyetine karşı operasyonları için bir üs olarak kullandı ve bu çatışma sırasında önemli bir askeri zaferin yeri oldu. Bu nedenle, şiddetle bağımsız Katalanlar için özel bir öneme sahiptir. Bugün müze popüler bir cazibe merkezidir ve tüm yıl boyunca bir sergi programı yürütmektedir.

Aşağıdaki şehirle birlikte Monjiuc Kalesi üzerinde dalgalanan Katalan bayrağı

Aşağıdaki şehirle birlikte Monjiuc Kalesi üzerinde dalgalanan Katalan bayrağı

Gotik Bölge

Gotik Mahalle veya Barri Gotik, Barselona’nın eski şehrinin merkezidir ve bir Roma duvarının kalıntılarını ve bir dizi ortaçağ simge yapısını içerir. Bölgenin günümüzdeki görünümünün çoğu, Gotik canlanmanın tüm hızıyla devam ettiği 19. ve 20. yüzyıllardan kalmadır. Çeyrek içinde, İspanya’nın en eski sinagoguna sahip olan Yahudi Mahallesi bulunmaktadır. 7. yüzyılın sonunda, Barselona’daki Yahudiler, Gotik Mahallesi’nin ortasında bulunan ve ‘El Call’ olarak bilinen şehrin bu küçük bölümüne kapatıldı. Mahalle sakinleri, sınırlarının dışına genişleme yeteneği olmadan caddelere inşa edildi, yani alan sıkışık sokaklar ve geçitlerle dolu. İlçenin merkezinde, 5. yüzyıldan beri var olduğu düşünülen İspanya’nın en eski sinagogu olan Sinogoga Major de Barcelona var.

Ayrıca Gotik Mahalle’nin içinde 15. yüzyıl Santa Maria del Pi Bazilikası bulunmaktadır; Barselona Başpiskoposu’nun oturduğu Barselona Katedrali; Barselona Tarih Müzesi; ve Katalan Gotik‘in olağanüstü bir örneği olan Basilica Santa Maria Del Mar.

Barselona Gotik Bölge

Barselona Gotik Bölge

Arc de Triomf

Paris’in üzerinden geçin – bu, muzaffer bir sivil mimari: İspanyol tarzı. 1888 yılında Barselona Dünya Fuarı’nın ana giriş kapısı olarak inşa edilen Arc de Triomf, güzel Neo-Mudejar detaylarına sahip görkemli bir kırmızı tuğla kemerdir. Merkezdeki heykel, ‘Barcelona rep les nacions’ gravürünü içerir (Barselona ulusları karşılar).

Arc de Triomf

Arc de Triomf

Columbus Anıtı

Bu 60 metre yüksekliğindeki anıt, 1888 Dünya Fuarı için de inşa edildi ve Kristof Kolomb’un Amerika’ya yaptığı ünlü ilk yolculuğunun anısına yapıldı. Heykel, Barselona’nın merkezi arterlerinden biri olan La Rambla’nın ucundaki 40 metre yüksekliğindeki Korinth sütununun üzerinde oturuyor.

Yahudi muhiti

7 sonunda inci yüzyılda, Barcelona’nın Yahudiler ‘El Çağrısı’ olarak bilinen ve Gotik ortasında bulunan kent, bu küçük bölümünün içine alındı. Mahalle sakinleri, sınırlarının dışına genişleme yeteneği olmadan caddelere inşa edildi, yani alan sıkışık sokaklar ve geçitlerle dolu. İlçenin merkezinde, 5. yüzyıldan beri var olduğu düşünülen, İspanya’nın en eski sinagogu olan Sinogoga Major de Barcelona bulunmaktadır .

Katalan Yemek ve Yemekleri

Katalan mutfağı, paella gibi tanıdık yemeklerden allioli ve escalivada gibi daha egzotik yemeklere kadar, duyular için bir zevktir. Katalan mutfağı oldukça çeşitlidir. Örneğin, iç kesimlerde birçok domuz eti yoğun yemek pişirilirken, kıyıda birçok yemek balıkla yapılır. Katalan yemeklerinin çoğu Akdeniz malzemelerine dayanmaktadır: domates, patlıcan ve kırmızı biber gibi taze sebzeler; ekmek ve makarna; zeytinyağları, baklagiller ve mantarlar. Pek çok yemek tatlı ve tuzluları karıştırır ve çoğu botifarra olarak bilinen bir tür sosisine dayalı soslarla yapılır .

Barselona birçok dünyaca ünlü restoran ve şefe ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en iyi 50 restoranından üçü Katalan bölgesinde (El Celler de Can Roca, Disfrutar ve Tickets). Şehirde tek bir geziyle alabileceğinizden daha fazla Michelin yıldızlı restoran var !

Deniz ürünlü pilav

Deniz ürünlü pilav

Plaça de Catalunya

Placa de Catalunya, Barselona’nın kent merkezidir. Şehrin ana caddelerinin ve caddelerinin çoğu, yaklaşık 50.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Placa’da buluşuyor. Neo-Klasisizm ve çeşitli avangart akımları temsil eden çeşmeleri ve heykelleri ile ünlüdür.

Placa de Catalunya sınırlarındaki Çeşmeler

Placa de Catalunya sınırlarındaki Çeşmeler

Parc de la Ciutadella

1877’de oluşturulan ‘Kale Parkı’, eski şehrin kuzeydoğu ucunda yer almaktadır. 70 dönümlük alanda Barselona hayvanat bahçesi, Katalan Parlamentosu, bir göl, birçok müze ve Gaudi’nin katkıda bulunduğu ilk eserlerden biri olduğu düşünülen büyük bir çeşme var.

Placa d’Espanya

Bu meydan, Barselona’nın önemli sivil meydanlarından ikincisidir. Popüler Venedik Kuleleri, iki 47 metre yüksekliğinde taş ve kırmızı tuğlalı yapı, Venedik’teki San Marco Bazilikası’nın çan kulesini örnek alıyor. Şehrin sergi bölgesinin girişini işaretlerler. Her kulenin iç merdivenleri ve artık halka açık değil. Place d’Espanya’nın merkezindeki muhteşem çeşme, Gaudi’nin arkadaşlarından Josep Maria Jujol tarafından tasarlandı.

Placa d'Espanya

Placa d’Espanya

Nou Camp

Futbol (futbol) Katalan kültürü ve tarihinde merkezi bir yere sahiptir ve dünyaca ünlü futbol takımı büyük bir yerel gurur kaynağıdır. İspanya’nın diğer süper kulübü Real Madrid ile rekabeti, kökenleri İspanyol iç savaşına dayanıyor ve bugüne kadar siyasi olarak suçlanıyor. 99.000 kapasiteli Camp Nou, Avrupa’nın en büyük stadyumudur. Maça gidemezseniz, Camp Nou turunu mutlaka deneyin ve çok popüler FC Barcelona müzesine göz atın. Spor severler, daha sonra İspanyol spor yöneticisi Juan Antonio Samaranch‘ın adını taşıyan Montjuic Hill’deki Olimpiyat ve Spor Müzesi’ni de ziyaret etmelidir.

Avrupa'nın en büyük stadyumu Camp Nou

Avrupa’nın en büyük stadyumu Camp Nou

Barselona Gezi Rehberine Ek

Zaragoza

İspanya’nın beşinci en büyük şehri, tüm ülkedeki en iyi tapas ve bar sahnelerinden bazılarına ve en iyi mimarilere sahiptir. Basilica del Pilar’ın muhteşem kubbeleri, Rio Ebro nehrinin mavi sularının üzerinde görkemli bir şekilde oturuyor. Tarihte Meryem Ana’ya ithaf edilen ilk kilise olduğu biliniyor. Museo Goya, son derece etkili yerel ressam Francisco de Goya’nın 1746’da yakın bir zamanda doğmuş olan devasa bir sanat koleksiyonunu içerir.

Basilica del Pilar, Zaragoza

Basilica del Pilar, Zaragoza

Montserrat Bazilikası

Santa Maria de Monserrat, Barselona’nın 48 km batısında, Monserrat dağının üst yamaçlarında yer alan bir Benedictine Manastırıdır. 11. yüzyılda kurulmuş, 70’in üzerinde keşiş barındıran, hala işleyen bir kurumdur. Monserrat ‘kutsal dağ’ anlamına gelir ve Barselona’nın en önemli dini inzivalarından biridir. Katalanlar, hayatlarında en az bir kez dağın tepelerinden güneşin doğuşunu izlemek için zirveye bir gece yürüyüşü yapacaklar. Manastır ayrıca Picasso, Dali, Renoir, Monet ve Degas gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müze içermektedir.

Montserrat

Montserrat

Taragona ve Sitges

Taragona, Katalan sahilinde, plajları ve Roma tarihi ile ünlü bir liman kentidir. MÖ 5. yüzyılda kurulmuş ve daha sonra Romalılar tarafından güçlendirilerek genişletilmiştir. Tarraco’nun Roma kalıntıları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Sitede Roma surları, bir kale, bir amfitiyatro ve bir Nekropolis bulunmaktadır. Ayrıca 12. yüzyıldan kalma Roma-Gotik Tarragona Katedrali’ni de görmeyi unutmayın .

Sitges, Barselona’nın sadece 35 km güneyinde ve plajlar, restoranlar, gece hayatı ve tarihi yerlerle dolu bir başka Katalan şehridir. Şehir, fantezi ve korku filmlerinde uzmanlaşmış dünyaca ünlü Sitges Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Şubat ve Mart ayları arasında şehir, halk dansları, yerel yemekler ve bir ‘Debauchery Parade’ içeren ‘Carnestoltes’ adlı bir festivale ev sahipliği yapıyor.

Taragona ve Sitges

Taragona ve Sitges

Andorra

İspanya-Fransa sınırının yüksek Pireneler dağlarında bulunan bu küçük prenslik, kış sporları ve muhteşem yaz yürüyüşleri için bir mekandır. Andorra’nın buzul vadileri bir başka UNESCO Dünya Mirası Alanıdır. Andorra la vella şehri, eski Arnavut kaldırımlı sokakları ve taş evleriyle karakterizedir. Şehirdeki bazı yapıların geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanıyor .

Andorra la Vella'daki Sant Esteve

Andorra la Vella’daki Sant Esteve

Girona

14 inci Girona yüzyıl ortaçağ kalesi şehir Kuzey Katalonya’da büyüğüdür ve tüm bölgenin en çekici biri. Onyar Nehri tarafından kesilmiş, sağ kıyıda dar yürüyüş yolları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile karakterize eski şehri bulacaksınız. Girona’nın kendisi oldukça küçüktür ve bir ziyaretçi, şehrin ortaçağ bölümlerinin bir turunu iki saatin altında tamamlayabilir. Muhteşem Girona Katedrali, Game of Thrones televizyon dizisinin ünlü bir bölümünde bile yer aldı!

Girona

Girona

” Barselona Gezi Rehberi ” benzeri yazılar okumak için buraya tıklayınız.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Article:

0 %