Mimari

Barok Mimari

Barok mimarisi, 16. yüzyılın sonlarında İtalya’da ortaya çıkan ve bazı bölgelerde, özellikle Almanya ve kolonyal Güney Amerika’da 18. yüzyıla kadar süren mimari tarzdır. Kökeni , Katolik Kilisesi’nin sanat ve mimari yoluyla sadıklara açıkça duygusal ve duyusal bir çağrı başlattığı Karşı Reformasyon’a dayanıyordu.

Genellikle oval ve dinamik temelli karmaşık mimari plan şekilleri hareket ve duygusallık hissini artırmak için alanların zıtlığı ve iç içe geçmesi tercih edildi. Diğer karakteristik özellikler arasında ihtişam, drama ve kontrast (özellikle ışıklandırmada), kıvrımlılık ve genellikle baş döndürücü bir dizi zengin yüzey işlemleri, bükme elemanları ve yaldızlı heykel sayılabilir. -Barok mimarlar genellikle peyzaj tasarımını planlarına dahil ettiler ve İtalya’nın birçok büyük bahçesinin, plazasının ve avlularının çoğundan sorumluydular.- Mimarlar titizlikle parlak renkler ve canlı boyanmış tavanlar uyguladılar.

Barok Mimari Özellikleri

Barok Mimari Peyzaj Tasarım Örneği

İtalya’daki seçkin uygulayıcılar arasında Gian Lorenzo Bernini , Carlo Maderno , Francesco Borromini ve Guarino Guarini vardı . Klasik unsurlar Fransa‘daki Barok mimariyi bastırdı. Orta Avrupa’da Barok geç geldi, ancak Avusturyalı Johann Bernhard Fischer von Erlach gibi mimarların eserlerinde gelişti. İngiltere’deki etkisi Christopher Wren’in eserlerinde görülebilir.

Geç Barok tarzı genellikle Rokoko veya İspanya ve İspanyol Amerika’da Churrigueresque olarak anılır.

Barok Mimarisi Nedir?

Barok mimari, 17. yüzyılın başlarında, doğrudan Rönesans‘ın ardından Roma’da gelişti ve Avrupa’nın diğer kalanına ve nihayetinde ABD’ye açılan oldukça gösterişli bir strüktür, dizayn ve sanat üsluptur. Son derece detaylı biçimler, mermerler, büyük ölçekli dekorasyon ve parlak renkler kullanılır. Katolik Barok’un abartılı tarzı, protestan kiliselerinin sert ve mütevazı tarzıyla çarpıcı bir tezat oluşturur. Barok üslup, Roma Katolik Kilisesi’nin görkemini simgeliyordu.

Barok Mimarisi

Barok Mimarisi Tarihi

Barok Mimarisi İtalya’da Başladı.

Genel olarak, Barok mimarisi, 16. yüzyılda başlayan çalkantılı bir döneme yanıt olarak gelişti. İktidardakiler, mimariyi ve sanatı güç, zenginlik ve şöhret sergilemenin bir yolu olarak kullanmak istediler. Bu, hiçbir yerde Katolik Kilisesi’nin Protestan Reformuna verdiği tepkiden daha belirgin değildir .

Bu süre zarfında, dini liderler ünlü hale gelen kültür ve sanat biçimlerini etkileyebilirlerdi. Katolik Kilisesi için bu etkiyi korumanın en önemli yolu, görkemli kiliseler ve katedraller üretmekti.

Görevlendirilen sanatçılar ve mimarlar, Rönesans‘ın güzellik ve gerçekçilik kavramlarını yeniden canlandırmaya başladı, ancak bu sefer daha da süslü ve abartılı bir şekilde. Barok dönemde sanatçılar, duygu ve sadakati uyandırmayı amaçlayan birkaç yeni teknik geliştirdiler.

Barok Mimarisi Nedir

Barok Mimarisi Daha Sonra Avrupa ve Güney Amerika’ya Yayıldı.

Papa ve diğer Katolik hükümdarlar inşa etmeye başladıktan sonra, stil, kolonizasyon nedeniyle hızla Avrupa’ya ve Güney Amerika’ya yayıldı. Kuzey Amerika’da barok eksiktir çünkü o zamanlar kıta henüz sömürgeleştiriliyordu.

Barok mimarinin ülkeye bağlı olarak ince farklılıkları vardır. Barok tarzı popüler hale geldikçe, mekanlar gündemlerine ve yaşam tarzlarına uyacak şekilde temel özellikleri değiştirdi. Çoğu durumda, binalar yoğun bir şekilde dekore edilmiştir ve sıra dışı ve hatta bitmemiş gibi görünen unsurlar içerir.

Barok’un iki ünlü örneği, Santa Susanna kilisesi ve İtalya’daki Caserta Sarayı’dır.

Barok Mimarisinin Özellikleri

Barok Mimari

 • Büyük kubbeler veya kubbeler. Bu kubbeler genellikle bir yapının merkezinde konumlandırılmıştır.
 • Ayrıntılı motifler ve süslemeler. Detaylar inanılmaz derecede karmaşık, bu da mekânın savurganlığına ve kutsallığına katkıda bulunuyor.
 • İçte ve dışta yaldızlı heykeller olur. Heykeller alçı veya mermerden yapılmıştır ve yüksek tezatlı renkler ve dokular içermektedir.
 • Dikkat çekici özellikler. Bunlar arasında kavisli duvarlar, boyalı tavanlar, tonozlu tavanlar, sütunlar, heykeller, kemerler, nişler, çeşmeler, kayma, kırık alınlıklar vb. Olabilir. Bu öğelerin çoğu, dinamizm olarak bilinen bir hareket hissi verir.
 • Çift eğimli tavan arası çatı vardır. Bu çatı kaplama elemanı, Fransız Barok mimarisinin önemli bir özelliğidir ve birçok şato veya kır konağına dâhil edilmiştir.
 • Parçalanmış veya kasıtlı olarak eksik öğeler.

Barok Mimarisi Önemli Yapılar

 • Paul Katedrali , Londra.
  St. Paul Katedrali

  St. Paul Katedrali

 • Kışlık Saray, St. Petersburg.
  Kışlık Sarayı Panaroma

  Kışlık Sarayı Panaroma

 • Karlskirche, Viyana.
  Karlskirche

  Karlskirche

 • Versay Sarayı, Versailles.
  Versay Sarayı

  Versay Sarayı

 • Les Invalides, Paris.
  Les Invalides

  Les Invalides

 • Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Şehri.
  Aziz Petrus Meydanı

  Aziz Petrus Meydanı

 • San Carlo alle Quattro Fontane, Roma.
  San Carlo alle Quattro Fontane

  San Carlo alle Quattro Fontane

 • John’s Co- Cathedral, Valletta, Malta.
  John's Co- Cathedral

  John’s Co- Cathedral

Barok Mimarisinin Öncüleri

Michelangelo‘nun geç Roma binaları, özellikle Aziz Petrus Bazilikası , barok mimarinin öncüleri olarak kabul edilebilir, çünkü ikincisinin tasarımı daha önce bilinmeyen muazzam bir bütünlüğü sağladı. Öğrencisi Giacomo della Porta, bu çalışmaya Roma’da, özellikle Carlo Maderno’nun erken barok döneminin en önemli kilise cephesi olan Santa Susanna’ya giden Cizvit kilisesi Il Gesu’nun cephesinde devam etti. On yedinci yüzyılda barok tarz, özellikle Cizvitler tarafından teşvik edildiği Avrupa ve Latin Amerika’ya yayıldı.

Barok Özellikleri

Barok Mimari

 • Barok, Rönesans mimarisi ile bazı örtüşmeleri vardır.
 • Barok sanatçılar ve mimarlar ışığın ustalarıydı.
 • Barok ve sömürgecilik yakından bağlantılıdır.
 • Barok’un farklı tarzları ve dönemleri vardır.
 • Barok kelimesi kusurlu inci anlamına gelir.

You may also like

rokoko-mimari Mimari

Rokoko Mimari

Rokoko Mimarisi Nedir? Rokoko mimarisi (veya Geç Barok), 18. yüzyıl Paris’inde sanat ve dekorasyonu da kapsayan daha ...
pisa-kulesi Mimari

Romanesk Mimari

 Romanesk Mimari (10yy-13yy) Roma İmparatorluğunun yükseliş dönemindeki sanatın yeniden alevlenmesi ile oluşmuştur. Çıktığı dönem olan ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Mimari