Genel

Elektrikli Araba Hakkında Ne Biliyoruz

Modern elektrikli otomobili (veya elektrikli aracı / EV), ayrıca nasıl şarj edileceğini ve satın alırken ne düşünülmesi gerektiğini açıklıyoruz.

Elektrikli Arabalar Hakkında Bilgi

Elektrikli arabalar hakkında bilgi sahibi olurken bilmemiz gereken ilk şey, elektrikli bir araba (EV), geleneksel bir arabadan bir anahtar yönden farklıdır: Elektrik, benzinli veya dizel motor yerine tekerlekleri sürmek için kullanılır. Başlık sorusunun kısa cevabı bu, ancak muhtemelen biraz daha fazla ayrıntı arıyorsunuz – bu yüzden elektrikli arabalar hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz her şeyi okuyun.

Elektrikli arabalar hakkında bilgiler arasında en önemlisi, tekerlekleri döndüren bir elektrik motoruna bağlı, telefonunuzdakine benzer bir pilin daha büyük bir sürümünü kullanır. Aracın ışıklar, klima kontrolü ve stereo gibi diğer işlevlerinin tümü de elektrikle çalışır.

Kaputun altında aküyü yakıt kullanarak şarj eden bir motora sahip olan hibrit otomobillerin aksine, elektrikli otomobillerin aküyü şarj etmek için prize takılması gerekir. Plug-in hibritler, ya benzin / dizel ya da ana şebekeden akü gücüyle çalışabilme özelliğine sahip bir tür yarı yol evidir.

elektrikli araba almalı mıyım

Elektrikli otomobil sürücülerinin çoğu arabalarını evde prize takıyor, ancak tüm otoyol servis istasyonlarında olanlar da dahil olmak üzere ülkenin her yerinde halka açık şarj noktaları da var. Bazı sürücüler otoparkta bir şarj cihazı kullanarak işyerinde şarj oluyor.

Elektrikli bir arabayı şarj etmek için gereken süre söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken üç faktör vardır: aracın pil takımının boyutu (kWh cinsinden ölçülür), pilin kabul edeceği şarj hızı ve sizin şarj noktasının türü ‘ yeniden kullanıyoruz.

Yerli bir priz kullanarak, popüler birinci nesil Nissan Leaf’in tam olarak şarj edilmesi yaklaşık sekiz saat sürüyor ve maksimum 124 mil menzile sahip. Ancak çoğu işletme sahibi, üç pinli fiş yerine daha hızlı bir duvar kutusu kullanacaktır.

Çoğu elektrikli araç üreticisi, evinizin yan tarafına veya garajınıza monte edilen ve daha yüksek şarj hızları sunan bir duvar kutusu (veya en azından önerilen bir üçüncü taraf tedarikçisi) sunar. Bunlar, satın almak veya kiralamak için bir teşvik olarak düzenli olarak yüksek oranda indirimli bir fiyata sunulur. Hükümet ayrıca, 350 £ değerine kadar kişisel bir şarj noktası maliyetinin% 75’ini karşılayacak bir Elektrikli Araç Homecharge Scheme (EVHS) hibesi sağlayacaktır.

elektrikli araba kullanmak

Elektrikli arabanızı işte şarj etmek istiyorsanız, işvereninize Hükümetin İşyeri Şarj Şemasını (WCS) anlatın. Bu, uygun işletmelere, hayır kurumlarına ve kamu sektörü kuruluşlarına şarj noktalarının satın alınmasını ve kurulmasını destekleyebilir.

Tesla Model S gibi daha pahalı modeller , genellikle Renault ZOE  veya MINI Electric gibi arabalarda bulunan küçük pillerden daha uzun süren büyük pil paketlerine sahip olma eğilimindedir . Yine de bazı hızlı halka açık şarj noktaları gerçekten çok hızlı şarj edilebilir. Örneğin, şirketin ‘Supercharger’ şarj noktalarını kullanan Tesla sahipleri, araçlarının menzilini sadece 30 dakikada 170 mil uzatabilir.

Halka açık hızlı şarj cihazları 350kW’a kadar hızlarda şarj edebilir, ancak şu anda satışta olan en hızlı şarj olan üretim otomobili 270kW’a kadar kabul edecek olan Porsche Taycan’dır. Araç hangi hızda giderse gitsin bu şarj cihazlarını yine de kullanabilirsiniz, ancak araç asla reklamı yapılan maksimum hızından daha hızlı şarj etmeyecektir.

Örneğin bir MINI Electric , 50kW maksimum DC şarj hızına sahipken, Audi e-tron 150kW’da zirveye çıkıyor. Ancak, akünün sağlığını korumak için tüm bu arabaların kısa bir süre için yalnızca maksimum hızlarında şarj olacağını belirtmekte fayda var. Bu nedenle üreticiler genellikle% 10-80 arasında hızlı şarj süreleri verirler; Bu parametrelerin dışında şarj süreleri çok daha yavaştır.

elektrikli arabalar hakkında bilgi

Daha düşük AC şarj hızları da genellikle sınırlıdır; birçok takılabilir hibrit ( PHEV ) yalnızca 3kW kabul edebilirken, bazı Renault ZOE’ler üç fazlı bir kurulumda 43kW’a kadar şarj edebilir. Yine, herhangi bir aracı hızlı bir AC şarj cihazına takabilirsiniz, ancak maksimum hız aracın yerleşik AC şarj cihazı tarafından belirlenir.

Elektrikli Araba Kullanmak

Elektrikli arabalar hakkında bilgiler arasında, düşük hızlarda çok kısık hissetme eğilimindedir, bu da onları şehirlerde ve kasabalarda sürmek için ideal kılar. Ayağınızı durma noktasından yere koyduğunuzda, özellikle elektrik motorlarından neredeyse hiç ses gelmediğinden, ne kadar çabuk kalktığına şaşırabilirsiniz. Buna alışmak biraz zaman alacak; ışıklardan uzaklaşırken gaz pedalına karşı nazik olmanız gerekir. Bunun nedeni, benzinli veya dizel bir motorun güç sağlamak için içinde yakıt ve hava biriktirmesi gerekse de, elektrik motorlarının her zaman durma durumunda tam güce sahip olmasıdır.

Elektrikli otomobiller yalnızca bir ileri vitese sahip olma eğilimindedir, bu nedenle vites değişimleri nedeniyle bir benzinli veya dizel otomobilden aldığınız kademeli hızlanma yerine, elektrikli bir otomobilin gücü tamamen pürüzsüz ve doğrusal hissedilir. Değiştirilecek vites olmadığı için manuel şanzımanlı bir elektrikli araba alamazsınız.

elektrikli araba hakkında bilgi

Rejeneratif frenleme nedeniyle yavaşlama ve durma da farklı hissettiriyor. Düzenli frenlerin aksine, rejeneratif frenleme, ileri (veya geri) momentum için artık ihtiyaç duyulmayan enerjiyi alarak, elektrik motorunu dinamo olarak kullanarak bu enerjiyi aküde depolanabilen elektriğe çevirerek aracı yavaşlatır. Bazı enerji tasarruflu benzinli ve dizel otomobillerde rejeneratif frenleme bulunurken, elektrikli bir otomobilde, ayağınızı gaz pedalından çeker çekmez otomobilin oldukça dramatik bir şekilde yavaşlamasına neden olabilir.

Elektrikli arabaların ne kadar sessiz olduğunu da fark edeceksiniz; Düşük hızlarda alacağınız en fazla gürültü, elektrik motorlarından gelen sessiz bir ‘uğultu’dur. Daha yüksek hızlarda lastiklerden bir miktar gürültü ve rüzgar veya aracın gövdesine çarpan havanın sesini duyabilirsiniz. Aslında, elektrikli arabalar düşük hızlarda o kadar sessizdir ki, bazı üreticiler yayaları varlıkları konusunda uyarmak için gürültü sentezleyicileri takarlar.

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?

Elektrikli otomobil akü teknolojisi, menzilindeki artışlar ve neredeyse aylık olarak açıklanan şarj sürelerindeki azalmalarla hızla gelişiyor. Bu, yeni piyasaya sürülen bir elektrikli otomobilin, örneğin 18 ay önce satışa sunulan bir arabadan önemli ölçüde daha yetenekli olacağı anlamına geliyor.

elektrikli arabalar hakkında bilgi

Elektrikli arabalar hakkında bilgilerden biriside, eşdeğer benzinli veya dizel motorlu arabalara göre biraz daha pahalıya mal olur, ancak işletme maliyetleri büyük olasılıkla önemli ölçüde daha düşük olacaktır. Bunun nedeni kısmen elektrik maliyetinin benzin veya dizele göre önemli ölçüde daha düşük olmasıdır – en azından şu anda. Örneğin, elektrikli arabanızı bir gecede evde şarj ederseniz, dolu bir depo için harcayacağınız 50-80 £ (veya daha fazla) yerine tam şarj için 5 £ kadar düşük bir maliyete sahip olabilir. benzin veya dizel.

Elektrikli otomobillerin egzoz emisyonlarının olmaması, onları yol vergisinden muaf kılıyor. Ayrıca, bazı trafik sıkışıklığı şarj bölgelerine ücretsiz erişime sahipler ve elektrikli arabaları şirket arabaları olarak giderek daha popüler hale getiren Ayni Fayda (BiK) şirket arabası vergi diliminin en düşük seviyesinde yer alıyorlar. Elektrikli otomobillerin satın alınmasına yardımcı olmak için özel alıcılara 3.000 £ ‘a kadar Devlet hibesi de verilmektedir; bu otomatik olarak aracın fiyatına uygulanır.

Bazı büyük üreticiler ayrıca, daha eski, daha kirletici araç sahiplerine temiz elektrikli modellere geçmelerini teşvik etmek için önemli ‘hurda tarzı’ indirimler sunuyor.

elektrikli arabaların eksileri

Ayrıca bakım maliyetleri açısından da tasarruf etme olasılığınız vardır. Elektrikli arabalar, benzinli, dizel veya hibrit bir arabaya göre mekanik olarak önemli ölçüde daha az karmaşıktır, bu da bakım yapılması gereken daha az ve yanlış yapılması gereken daha az şey olduğu anlamına gelir.

Tamamen elektrikli arabalar olarak tasarlanan elektrikli arabalar da genellikle daha fazla yolcu alanına sahiptir. Bunun nedeni, yerleştirmek için büyük bir motor veya şanzımana sahip olmadıkları ve bataryanın genellikle arabanın zeminine monte edilerek bol miktarda yer açmasıdır. Önde tekerleklere güç sağlamak için yalnızca nispeten küçük bir elektrik motoru bulunduğundan, kaput fazladan bir bagaj alanı ortaya çıkarmak için genellikle yukarı kalkar.

Elektrikli arabaların bir başka güzelliği de, yerel kirliliğe katkıda bulunmamalarıdır, ancak mümkün olduğunca çevreci olmak istiyorsanız, pillerini şarj eden elektriğin gaz veya nükleer enerjiden gelmemesine dikkat etmeniz gerekir. Size sürdürülebilir elektrik sağlandığını garanti eden bir enerji tedarikçisi kullanmak veya bir adım daha ileri gitmek ve EV’nizi şarj etmenize yardımcı olması için kendi güneş panellerinize veya rüzgar türbininize yatırım yapmak iyi bir çözüm olabilir.

Ve Elektrikli Arabaların Eksileri?

elektrikli arabaların avantajları

Daha düşük işletme maliyetlerine ve Devlet hibelerine rağmen, elektrikli arabaları satın almak, eşdeğer benzinli, dizel veya hibrit arabalara göre hala daha pahalıdır. Bunun nedeni, elektrikli otomobil teknolojisinin hala nispeten yeni olması ve geliştirme ve üretimde, özellikle de pillerin yüksek maliyetlerinin olmasıdır. Bununla birlikte, zamanla, teknoloji ve arabaların önemli ölçüde ucuzlaması muhtemeldir.

Diğer bir dezavantajı, ‘menzil kaygısı’ olarak bilinen şeydir – bu, sürücünün şarj noktasına ulaşmadan önce gücünün bitmesinden korkmasıdır. Çoğu ana akım elektrikli otomobilin maksimum 100 ila 200 mil arasında bir menzili vardır, bu nedenle elektrikli arabanızı yalnızca kısa, yerel yolculuklar için kullanırsanız, endişelenecek hiçbir şeyiniz olmayacaktır – özellikle de arabanızı ne zaman prize takarsanız evde.

Akü, tekerleklere güç sağlamanın yanı sıra otomobilin ışıklarına, klimaya, stereo sistemine, uydu navigasyonuna ve diğer çeşitli elektrik sistemlerine de güç sağlamalıdır. Tüm bu sistemler bataryadan güç kullanır, bu nedenle her şeyi aynı anda çalıştırırsanız, bunun otomobilin menzili üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.

elektrikli toplu taşıma araçları

Evden şarj etmek bile zor olabilir, özellikle de cadde dışında park yeriniz yoksa. Evinizden kaldırım boyunca arabanıza bir kablo çekmek karmaşıktır, çok güvenli değildir ve hatta yayalar için tehlike oluşturduğundan tehlikeli olabilir. Ayrıca kabloyu arabaya hiç çekecek kadar evinize yeterince yakın park edememe sorunu da var.

Bununla birlikte, uzun bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, piliniz bitmeden önce elektrikli şarj noktası olan bir servis istasyonuna ulaştığınızdan ve arabanızı şarj etmek için gereken süreyi tanıdığınızdan emin olmanız gerekir. . Birçok şarj cihazı artık temassız banka veya kredi kartlarını kabul ederken, bazıları kayıt olmanızı ve bir hesap oluşturmanızı gerektirecek – bu nedenle önceden biraz araştırma ve planlama yapmaya değer.

Bazı kişilerin, pillerin kaç yıl dayanabileceği ve pillerin değiştirilmesi gerektiğinde ne olacağı konusunda da endişeleri vardır. Elektrikli arabaların hala ana akım otomobil pazarına göreceli olarak yeni gelenler olması nedeniyle, bu endişelerin çoğuna hala kesin bir cevabımız yok.

Pil, bir elektrikli arabadaki en pahalı tek bileşendir ve hemen hemen her yeni elektrikli otomobilde bir pil garantisi bulunur. Bu genellikle standart üretici garantisinden çok daha uzundur ve çoğu durumda sekiz yıl veya 100.000 mil kadar sürer. Arabanızı sadece üç veya dört yıl tutmayı düşünüyorsanız, bu endişe kaynağı olmamalıdır.

Ancak, garanti sona erdiğinde, kullanılmış bir pilin değiştirilmesinin maliyeti aracın sahibine düşer. İkinci el bir elektrikli araç düşünüyorsanız, bu dikkat etmeniz gereken bir şeydir, çünkü bataryayı değiştirmek binlerce pound (muhtemelen arabanın değerinden daha fazla) çalıştırabilir.

Bu nedenle, Renault ve Nissan gibi bazı üreticiler, sahiplerine bir otomobilin aküsünü kiralama fırsatı vererek, değiştirme sorumluluğunu ortadan kaldırdı ve otomobilin satın alma fiyatını düşürdü. Ancak pilleri kiralamak için aylık bir ücret ödemeniz gerekir ve bu ücret sonraki sahipler için hala geçerlidir.

Kullanılmış pillerin atılmasıyla ilgili çevresel sorunlar vardır. Güvenli bir şekilde ve potansiyel olarak çevreye zarar vermeden geri dönüşümü veya bertarafı çok zor olan – imkansız değilse de – çok çeşitli potansiyel olarak zararlı kimyasallarla doludurlar.

Bununla birlikte, eski pil paketlerini yeniden kullanmak isteyen şirketlerle tüm bir endüstri ortaya çıkıyor. Eski piller, güce aç bir aracı çalıştırmak için yeterli şarjı tutamadığından, bu, yenilenebilir enerjiyi depolamak için yenilenemeyecekleri ve kullanılamayacakları ve hatta içerideki evler veya işletmeler için yedek bir kaynak görevi görecekleri anlamına gelmez elektrik kesintisi olayı.

Son olarak, yaya güvenliğiyle ilgili endişeler var çünkü elektrikli arabalar, özellikle çok az lastik veya rüzgar sesi çıkardıklarında veya hiç oluşturmadıklarında düşük hızlarda inanılmaz derecede sessizler. Bu, kör veya kısmen görebilen veya bir yoldan geçmeden önce bakmayı unutan yayaların, elektrikli bir arabanın önüne yanlışlıkla çıkma tehlikesinin daha büyük olabileceği anlamına gelir. Ancak üreticiler, yayaları bir arabanın varlığından haberdar etmek için sentezlenmiş gürültü üreteçleri ekleyerek bu sorunu çözüyorlar.

Elektrikli Arabalar Hakkında Bilgi Sahibi Olduktan Sonra: Elektrikli Araba Almalı Mıyım?

Elektrikli arabalar herkes için değil. Tekrar şarj etmeden önce düzenli olarak aracın menzilini aşma riski taşıyan uzun yolculuklar yapmanız gerekiyorsa, benzinli, dizel, hibrit veya plug-in hibrit bir araç kullanmak daha pratik olabilir. Ancak, cadde dışında park yeri olan bir bölgede yaşıyorsanız ve seyahatlerinizin çoğu kısaysa, elektrikli bir araba sizin için mükemmel olabilir.

Elektrikli Arabalar Hakkında Bilgi” benzeri yazılar okumak için buraya tıklayınız.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel

Next Article:

0 %