Gezi Yazısı

Günlük Paris Gezisi

Notre-Dame de Paris

Paris Gezisi

Notre-Dame

Günlük Paris gezisi için ilk varış noktası olarak Notre-Dame’e doğru metroya atlayın. Navigasyon amacıyla, Wi-Fi olmadan çalışan ücretsiz yeraltı treni uygulamasını ve rota planlayıcısını indirmenizi tavsiye ederim. Mümkün olduğunca çabuk dolaşmak için gün boyunca metroyu sık sık kullanmanız gerekecek, bu yüzden sadece 7,30 € ‘ya sınırsız yolculuk içeren bir günlük bilet olan bir Bilet Mobilis satın almanızı öneririm.

Dünyanın uçan payandaları kullanan ilk binalardan biri olmasıyla ünlü Notre-Dame, Fransız Gotik mimarisinin gururu ve neşesidir (Gotik Mimari yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.). Seine kıyılarında yaklaşık 230 fit yüksekliğinde duran katedral, gerçekten tüm Avrupa’daki en görkemli manzaralardan biridir. Neyse ki giriş ücretsizdir, bu yüzden içeride dolaşın ve sadece birkaç dakikanız olsa bile görmeye çalışın.

Louvre Müzesi

Günlük Paris Gezisi

Louvre Müzesi

Louvre. Metroyla sadece 10 dakikalık kısa bir mesafede bulunan le Musée du Louvre, kilometrelerce öteden herkesin tanıyabileceği bir simge yapıdır. İkonik pyrmaid müzenin girişinde olarak hizmet veren, büyük ortasında oturur Palais du Louvre gerçek müzeye ev sahipliği yapar.

Ne yazık ki, Louvre o kadar büyük ki, her şeyi kısa sürede görmek fiziksel olarak imkânsız (çünkü günlük Paris gezisi için yeterli vaktimiz yok), bu nedenle müzeye girmeyi seçerseniz, önceden araştırdığınızdan ve görmek istediğiniz her şeyin ve nerede olduğunu listelediğinizden emin olun.

Avenue des Champs-Elysées

Paris gezilecek yerler

Champs-Elysées

Şimdi, gerçek Paris yürüyüş turunun başladığı yer burası. Louvre’dan çıkıp dümdüz yürümeye devam ederken, dev bir bahçeye – le Jardin des Tuileries’e geleceksiniz. Güneşli günlerde, bu bölge hem yerli halk hem de turistlerle dolu olacak ve günü arazideki birçok çeşmenin yanında güneşin tadını çıkararak geçirecek.

Ardından, bahçenin sonunda, meydanın ortasında yükselen Mısır Obélisque de Luxor imzası ile işaretlenmiş Place de la Concorde’a ulaşacaksınız. 3.300 yıllık dikilitaş, 1831’de Mısır Valisi Mehmet Ali tarafından hediye edildi. Yürümeye devam ederken, sonunda ağaçların üzerinden Eyfel Kulesi’ne ilk bakışınızı yakalayacaksınız. Meşhur Le Pont Alexandre III köprüsünün bulunduğu Seine manzarasının bazı resimlerini çekmek için durun. Köprüyü geçtikten sonra nihayet bir sonraki hedefe geldiğiniz yer: le Avenue des Champs-Elysées. ,

Dünyanın en ünlü caddelerinden biri olan Champs-Elysées, kapıdan kapıya mağazalar, yiyecekler ve birçok turistle doludur. Sol tarafta daha lüks alışveriş yerlerinin bir kısmı bulunurken, sağ taraf Disney Mağazası ve dev bir H&M gibi daha genel konumlara ev sahipliği yapıyor. Kendinizi bazı makaronlarla tedavi etmeden Parisden dönemezsiniz, bu yüzden Ladurée’yi bulmak için sol tarafa gidin ve ayaklarınızı yürümekten biraz mola verirken çarpıcı çay salonunun tadını çıkarmak için içeri girin.

Arc de Triomphe

Paris Gezi Notları

Arc de Triomphe

Champs-Elysées’in sonuna doğru ilerlerken Arc de Triomphe’a geleceksiniz. Place Charles de Gaulle’ün merkezinde yer alan bu ünlü kemer, ortada dev bir kavşak oluşturmak üzere buluşan 12 yayılan caddenin kesişme noktası olarak hizmet ediyor. Kemer, Fransız Devrim ve Napolyon Savaşlarında savaşan ve ölenleri onurlandırmak için bir anıt görevi görüyor ve tüm Fransa’nın en ünlü simge yapılarından biridir. Kendinizi fazladan zaman bulursanız, şehrin en güzel panoramik manzaralarından biri için kemerin tepesine tırmanmak için ödeme yapabilirsiniz.

Champs-Elysées’den ayrılmadan önce, geç bir öğle yemeği yemek için şimdi mükemmel bir zaman. Ana caddedeki restoran ve kafelerden uzaklaşmanızı ve bunun yerine ara sokaklardan birine yönelmenizi tavsiye ederim. Her köşede, menülerinin dışarıda asılı olduğu kafeler var, bu yüzden isteklerinize ve fiyat aralığınıza uygun olanı bulmak için onlara bakın. Hızlı ve lezzetli bir şeyler için, temelde sadece kızarmış jambon ve peynirli kruvasan olan taze bir croque-monsieur deneyin. Nerede sipariş ederseniz edin lezzetli olacağı kesindir, hareket halindeyken yemek kolaydır ve ucuzdur.

Eyfel Kulesi

Paris gezi rehberi

Eyfel Kulesi

Sırada, Paris’in mücevheri ve beklediğiniz an – la tour Eiffel. Champs-Elysées’den kuleye ulaşmak için 10 dakikalık metro yolculuğu artı birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir (günlük Paris gezisi için çok yakın bir mesafe). 1889’da Gustave Eiffel tarafından Dünya Fuarı için inşa edilen Eyfel Kulesi, 1930’da New York City’deki Chrysler Binası tarafından geçilene kadar dünyanın en yüksek yapısı unvanını elinde tuttu.

Kuleyi gerçekten herhangi bir taraftan görüntüleyebilirsiniz, ancak Champ de Mars, fotoğraflar için muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Ağaçların altından harika bir yandan görünüm için, Avenue Gustave Eiffel’den geçip her iki taraftaki kulenin dibinde dolaşın.

Montparnasse

Paris gezi notları

Montparnasse

Montparnasse, tüm Paris’in en iyi panoramik manzarasını sunan bir gözlem güvertesi ile donatılmış 689 fit yüksekliğinde bir ofis kulesidir. Tek bir ziyaret için bilet satın alabilir veya şehri hem gündüz hem karanlıkta görmek için bir günde iki kez giriş yapmanıza olanak sağlayacak özel gündüz ve gece paketini satın alabilirsiniz. Biletler yetişkinler için sadece 17 € ve öğrenciler ve çocuklar için daha azdır.

Günlük Paris gezisi Montparnasse ile son bulmak zorundadır. Artık dönmek için havalimanına doğru harekete geçseniz iyi edersiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir