Kişisel Gelişim

İşim Yeterince İyi Değilmiş Gibi Hissettiğimde Ne Yaparım

Kendini Yargılamak

Başlangıçta kolaydı. Baskı yoktu. Dışarıdan gözler yoktu. Hiçbir beklenti yoktu.

Yazmaya başladığımda, ilk makalemi yayınlamadan önce bir yıldan fazla bir süre özel bir belgede yazdım. Yazmak istediğim şey hakkında yazdım. Yazdım çünkü düşüncelerimi aşağı çekmek istedim. Yazdım çünkü yazmaya ihtiyacım olduğunu hissettim.

Çalışmalarımı herkese açık olarak paylaştıktan birkaç ay sonra işler değişmeye başladı.

kendini yargılamak

Bir izleyici geliştirdikçe, çalışmalarımı değerlendirmeye başladığımı fark ettim. Başlangıçta fikirlerimi kağıda döktüğüm için mutluydum, ama şimdi onların “iyi” fikirler olması gerektiğini hissettim. Yeni makalelerimi en popüler makalelerimle karşılaştırmaya başladım. Yazdığım her şeyi kendi iç standardım olan iyi ve kötüye göre sürekli ölçüyordum – bunun ne anlama geldiğini tam olarak bilmesem bile.

Neyse ki, kendimi yargılamaktan alıkoydum. Bunun, bir şeyleri tutarlı bir şekilde yaratan herkes için yaratıcı sürecin bir parçası olduğunu düşündüm . Kendi kendini yargılamak ve kendinden şüphe duymanın, yolculuğa devam etmek ve daha iyi işler yaratmak için ödemem gereken bir bedel olduğunu söyledim.

Bir bakıma bu doğru. Herkes kendini yargılamakla ilgilenir – sanatçılar, yaratıcılar, girişimciler, sporcular, ebeveynler. Ama bir bakıma yanılmışım. Kendini yargılamak, daha iyi olmak için ödemeniz gereken bir maliyet değildir. Neden hakkında konuşalım.

kendini yargılamak

Tenisin İç Oyunu

Bir süredir okuma listemde olan bir kitabı okumayı yeni bitirdim, Timothy Gallwey’den The Inner Game of Tennis ( sesli kitap ). Hayat hakkında bir kitap, sadece tenis değil.

Özellikle, Gallwey’den yazdığım ilk aylar ve kendimden şüphe duymama ara verip yeniden düşünmeme neden olan bir alıntı vardı.

“Toprağa bir gül tohumu ektiğimizde, küçük olduğunu fark ederiz, ancak onu” köksüz ve sapsız “diye eleştirmeyiz. Ona tohum muamelesi yaparak tohumun gerektirdiği su ve besini veririz. Yeryüzünden ilk fırladığında, onu olgunlaşmamış ve az gelişmiş olarak kınamayız; ne de tomurcukları göründüklerinde açık olmadıkları için eleştirmiyoruz. Meydana gelen süreç karşısında merakla duruyoruz ve bitkiye gelişiminin her aşamasında ihtiyaç duyduğu özeni gösteriyoruz. Gül, tohum olduğu andan öldüğü zamana kadar bir güldür. İçinde her zaman tüm potansiyelini barındırır. Sürekli değişim sürecinde görünüyor; yine de her durumda, her an, olduğu gibi tamamen iyidir. “

– Timothy Gallwey

kendini yargılamak

Hırs ve memnuniyet birbirine zıt değildir, ancak çoğu zaman uyumsuz olduklarını düşünme hatasını yaparız. Bir yandan uzmanlar bize, sonuçlarına bakmaksızın dikkatli olmamız, şimdiye odaklanmamız ve hayatlarımızdan memnun olmamız gerektiğini söylüyor. Öte yandan, koçlar ve şampiyonlar bize başarılı insanların herkesten daha fazla çalıştığını, asla tatmin olmamamız gerektiğini ve kayıtsızlığın istenmeyen bir şey olduğunu söylüyor.

Ancak gül tohumu hem memnun hem de hırslıdır.

Gallwey’in dediği gibi, hiçbir noktada gül tohumunun mevcut durumundan memnun değiliz. Her an mükemmel bir şekilde tamam. Yine de inanılmaz derecede hırslı. Gül tohumu büyümeyi asla bırakmaz. Sürekli olarak bir sonraki seviyeye geçme arayışı içindedir. Her gün ilerliyor ve yine de her gün olması gerektiği gibi.

Başarı İçin Kendini Yargılamak Gerekir mi?

kendini yargılamak

Başarı için kendini yargılamak ve muhakeme gerekli mi? Daha iyi olma dürtüsünü keşfetmek için çalışmanızdan mutsuz olmanız gerekiyor mu? Kendimizi yargılamak bizi daha iyi yapar mı?

Ben öyle olduğunu sanmıyorum.

 • Kasıtlı uygulama, sizi daha iyi yapan şeydir .
 • Tekrarlarınızı ortaya koymak sizi daha iyi yapan şeydir .
 • Can sıkıntısına aşık olmak sizi daha iyi yapan şeydir .

Elbette bu görevlerin söylenmesi yapmaktan daha kolay. Kendimi işimi değerlendirme tuzağına düştüğümde bulduğumda, işte kendimi tekrar yoluna çekmek için kullandığım bir strateji: Her sonucun sadece tekrarlar yelpazesi boyunca bir nokta olduğunu hatırlamaya çalışıyorum.

İşte birkaç örnek…

Yazma: Bu durumda, tekrarlar “yayınlanan makale sayısı” olabilir

 • A Noktası ilk 1000 okuyucunuzu alıyor.
 • B noktası bir kitap anlaşması yapıyor.
 • C Noktası, işiniz hakkında uluslararası düzeyde konuşuyor.

Girişimcilik: Bu durumda, tekrarlar “faaliyette geçen yıllar” veya “satış aramalarının sayısı” olabilir

 • A Noktası 10.000 $ kazanıyor.
 • B noktası 100.000 dolar kazanıyor.
 • C noktası 1.000.000 dolar kazanıyor.

Halter: Bu durumda, tekrarlar kelimenin tam anlamıyla “çömelme tekrarları” veya “sprint sayısı” olabilir.

 • A noktası 100 pound çömeliyor.
 • B noktası 300 pound çömeliyor.
 • C noktası 500 pound çömeliyor.

Fotoğrafçılık: Bu durumda, tekrarlar “çekilen fotoğraf sayısı” veya “aranan galeri sayısı” olabilir

 • A Noktası, ilk baskınızı satmaktır.
 • B Noktası, işinizden tam zamanlı bir yaşam kazanıyor.
 • C Noktası, çalışmalarınızı ilk galerinizde gösteriyor.

Elde edebileceğiniz her sonuç, sadece tekrarlar ve zaman yelpazesi boyunca bir noktadır. Belirli bir hedef için koymanız gereken tekrar sayısı, koşullarınıza, deneyimlerinize, eğitiminize ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Herkesin tekrar etme yelpazesi benzersizdir: Sizin spektrumunuz benimkinden farklıdır.

Farkına varmak önemlidir, çünkü sadece A Noktasındasın ve başka biri C Noktasında olduğu için bu kötü iş yaptığın anlamına gelmez. Aslında kötü iş ya da iyi iş yoktur. Tıpkı kötü gül fidanı olan gül tohumu diye bir şeyin olmaması gibi. Sadece zaman noktaları ve tamamlanan tekrarlar var.

Kendinizi iyi ya da kötü olarak tanımlama arzusunu bırakın. Herhangi bir sonuca olan eki serbest bırakın. Henüz belirli bir noktaya gelmediyseniz, bu yüzden kendini yargılamak bir gereklilik değil. Zamanın daha hızlı ilerlemesini sağlayamazsınız ve bugünden önce yaptığınız tekrarların sayısını değiştiremezsiniz. Kontrol edebileceğiniz tek şey bir sonraki tekrar.

Kendini Yargılamak” benzeri yazıları okumak için buraya tıklayınız.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Article:

0 %