Genel

Bitcoin: Fiyatı Neden Patladı – ve Buradan Nereye Gidiyor

Bitcoin Neden Değerli

Bitcoin neden değerli… Bitcoin, ABD-Çin gerilimleri, Brexit ve tabii ki uluslararası bir salgın dâhil olmak üzere normalde yatırımcıları ihtiyatlı kılacak birçok şeye rağmen 2020’de kayda değer bir artış elde etti. Pandemik korkuların artmasıyla birlikte Mart ayı ortasında 4,748 ABD Doları (3,490 £) günlük grafiklerde bir yılın en düşük seviyesinden itibaren , Bitcoin yıl sonunda 30.000 ABD Dolarının biraz altına yükseldi.

O zamandan beri 38.000 ABD dolarının üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine tırmandı, her gün manşetlere taşındı ve aynı zamanda diğer kripto para birimlerinin fiyatlarını da yükseltti. Öyleyse, bu büyük fiyat takdirini yönlendiren nedir ve 2017 balonundan farklı mı?

Bitcoin 2016-2021 Fiyat Karşılaştırması

bitcoin fiyat karşılaştırması

Bitcoin neden değerli diye düşündüren bu muazzam fiyat artışının bir nedeni, emeklilik planları, üniversite bağış fonları ve yatırım ortaklıkları gibi büyük ölçekli kurumlardan büyük bir yatırımcı akını olmasıdır. Bitcoin fiyatının yaklaşık 20 kat artarak yaklaşık 20.000 ABD dolarına yükseldiği, ancak bir yıl sonra 3.000sa ABD dolarının en düşük seviyesine gerilediği 2017’deki son boğa piyasasında durum böyle değildi.

2017 yılında, kripto para birimi ekosistemine, çoğu bitcoin’in kıtlığından ve küresel finansal sistemin dışında durduğu gerçeğinden etkilenen bireysel perakende yatırımcıları hâkim oldu. 2017 boğa piyasası, klasik bir finansal balonun tüm işaretlerini taşıyordu ve “kaçırma korkusu” (FOMO) ile satın alan yatırımcılar.

Bitcoin Akımı Hareketi

Bu sefer, milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones ve sigorta devi MassMutual gibi büyük isimler yoğun bir şekilde yatırım yaptılar, JP Morgan gibi eski itirazcılar bile şimdi Bitcoin’in parlak bir geleceği olabileceğini söylüyor . Bunların hepsi kripto para birimine olan güveni artırmaya yardımcı olur ve daha yaygın hale geldiğini gösterir.

bitcoin akımı hareketi

Bitcoin ayrıca tüketiciye dönük birkaç büyük ödeme adıyla da destekleniyor. PayPal artık müşterilerin doğrudan PayPal hesaplarından bitcoin satın almalarına, tutmalarına ve satmalarına izin veriyor . Rakip dijital ödeme şirketi Square , Kasım ayında Cash App kullanıcılarının çoğunun dijital para birimini satın aldığını ve ortalama olarak eskisinden daha fazla satın aldığını bildirdi . Satıcılarının sayısı ödeme şekli hızla büyüyor olarak Bitcoin kabul.

Muhtemelen en önemlisi, Visa Bitcoin’e ısınıyor . Ekim ayında duyuruldu lider kripto değişimi Coinbase ile Bitcoin ilgili kredi ve banka kartları bir avuç. Bitcoin kullanmanın gittikçe daha fazla yolu olması, daha fazla insanın onu tutmak isteyeceği anlamına gelmelidir.

Bitcoin, Silk Road’da karanlık ağda uyuşturucu satın almak için bir yöntem olarak kullanıldığı günlerden bu yana çok daha olgun hale geldi. Bitcoin dijital cüzdanlarına, anahtarlarına ve borsalarına erişim daha kolaydır ve daha önce olduğundan çok daha güvenilir bilgi vardır.

bitcoin güvenilir mi

Bitcoin vadeli işlemleri ve seçenekleri gibi finansal ürünlerin yanı sıra blok zinciri ile ilgili fonların piyasaya sürülmesi, aksi takdirde oynaklıktan korkabilecek yatırımcıların dâhil olmasına izin verdi. Bitcoin vadeli işlemleri, yatırımcıların kripto para biriminde “açığa giderek” düşen fiyatlar hakkında spekülasyon yapabilecekleri anlamına gelir. Nobel ödüllü Robert Shiller , 2017 balonunun o sırada Bitcoin vadeli işlemlerinin olmaması gerçeğiyle bağlantılı olabileceğini öne sürdü .

Bitcoin ve Enflasyon Koruması

Tüm bu ana akım coşkunun yanı sıra, COVID-19’un getirdiği katliam, dünya çapındaki hükümetlerden büyük teşvik paketlerine yol açtı ve birçok merkez bankası daha fazla para bastı. Bu, enflasyonu artırabilir ve bu da insanların satın alma gücünü düşürür. Nitekim geçen yıl ABD Merkez Bankası ,% 2’lik enflasyon hedefini gevşettiğinde yükselen fiyatlara biraz daha toleranslı olacağının sinyalini verdi.

Bu tehdit karşısında, Bitcoin gibi yatırımlar bir değer deposu olarak kabul ediliyor. Şimdiye kadar var olacak maksimum bitcoin sayısı 21 milyon olarak belirlendi (protokol değişmedikçe) ve hâlihazırda dolaşımda yaklaşık 18,5 milyon var.

bitcoin ve enflasyon koruması

Yeni madeni paraların arzı da yavaşlıyor çünkü bitcoin madencilerinin blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için aldıkları ödül kabaca her dört yılda bir BTC12.5’ten BTC6.25’e düştü. Bu kıtlık, değerli metallerinkiyle karşılaştırılabilir.

Merkez bankaları bile kripto para birimlerini benimsiyor. Rusya, Çin, Kanada, AB ve diğerleri, ya zaten kendi ülkeleri için merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerinde çalışıyorlar ya da bunu yapma niyetlerini ayrıntılarıyla açıklayan teknik incelemeler yayınlıyorlar. Bu, eski finans dünyasındaki güçlerin kripto para birimlerini gelecek olarak gördüğünün açık bir işaretidir. Bu arada, ABD federal düzenleyicisi, perakende bankalarının geleneksel para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleri olan stablecoin ile ödeme yapabileceğini duyurdu .

Bitcoin Nereye Gidiyor

Bu nedenle, son Bitcoin fiyat değerlenmesinin 2017’ye göre daha önemli olabileceği görülüyor. Ancak herkes aynı fikirde değil. Rosenberg Research and Associates’in baş ekonomisti ve stratejisti David Rosenberg , Bitcoin’in bir balon içinde olduğuna ve yatırımcıların nasıl çalıştığını anlamadıklarına inanıyor.

bitcoin nereye gidiyor

Rosenberg, 2008-09 küresel mali krize yol açan ABD konut piyasası balonunu tanımlamasıyla tanındığı için baloncuklar hakkında yorum yapmak için iyi bir konumda. Yatırımcıların bitcoin’in nasıl çalıştığını anlamadığına ve klasik, sürüyü takip eden bir balonda olduğuna inanıyor (ancak o zamandan beri kripto para birimi konusunda uzman olmadığını kabul etti). Bu arada, fiyattaki büyük oynaklık hala önemli bir sorun ve bu da bazı kurumsal yatırımcıları endişelendirecek.

Peki, neye inanmalı? 2021 Tyler ve Cameron Winklevoss’lardan içinde Bitcoin fiyata çok boğa tahminleri bol vardır, kripto değişimi İkizler lider kurucuları, Bitcoin inanmak bir süre sonunda ABD sikke başına 500.000 $ vuracaktır Citigroup analisti Aralık 2021 tarafından US $ 318,000 arasında bir fiyat önerir.

Açıkçası bu partilerin “oyunda dış görünümü” var ve bu rakamlar fazla iyimser olabilir. Bununla birlikte, Mart 2020’de 30.000 ABD Dolarına ulaşma ihtimali imkânsız görünüyordu. Fiyat buradan nereye giderse gitsin, önde gelen kripto para biriminin kaderi açıkça önümüzdeki yıl dünyanın en büyük finansal hikayelerinden biri olacak.

“Bitcoin neden değerli?” benzeri yazıları okumak için buraya tıklayınız.

 

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel

Next Article:

0 %