Genel

Bitcoin’in Toparlanması: Bu Balonun Patlamamasının 3 Nedeni

Bitcoin geri döndü.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Herkesin merak ettiği o soru “Bitcoin güvenilir mi?” ye geçmeden önce Bitcoin’in gidişatından bahsedelim. Üç aydan kısa bir süre içinde değerini 5.000 ABD dolarından 20.000 ABD dolarına yükselten balondan üç yıl sonra,% 80’den fazla düşüş gösteren muhteşem bir şekilde, kripto para birimi yeniden rekor seviyenin eşiğinde.

Son günlerde, Ekim ayında 10.000 ABD doları ve Mart ayında 5.900 ABD doları olmak üzere 19.000 ABD dolarının üzerinde işlem görüyor. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum‘un fiyatı da geçtiğimiz birkaç ay içinde artarak Temmuz ayında 250 ABD dolarından yaklaşık 600 ABD dolarına yükseldi.

dijital para yaygınlaşıyor

2021’in sonunda Bitcoin‘in 100.000 ABD dolarına , hatta 318.000 ABD dolarına yükselebileceğine dair çılgın raporlar var .

Kripto para piyasaları herkesin bildiği gibi değişken, bu yüzden belki de bunu okuduğunuzda değer yükselmiş olabilir. Ya da tekrar aşağı.

Peki neler oluyor? Bu, “büyük aptal teorisi” tarafından beslenen başka bir spekülatif balon mu?

Şart değil. 2017 balonunun aksine – çok fazla gürültü ve heyecan varken, çok fazla gerçek ana akım benimsemeye dayanmaz – bu sefer kripto para birimi fiyat artışlarının daha fazla önemi var.

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase’in tavrı, değişikliğin göstergesi. Ekim ayında bankanın küresel varlık yönetimi kolundaki analistler, Bitcoin’in fiyatını ” ikiye katladı veya üçe katladı “.

bitcoin satın almalı mıyım

Açıkçası bir şeyler değişti, çünkü Eylül 2017’de bankanın genel müdürü Jamie Dimon kripto para birimini bir “dolandırıcılık” ve “lale soğandan daha kötü” olarak nitelendirdi ve onu “aptal” olduğu için takas eden her çalışanı kovacağını söyledi.

Bu fikir değişikliğinin ardında üç temel eğilim ayırt edilebilir.

Bitcoin güvenilir mi?” sorusunun cevapları:

1.Dijital Para Yaygınlaşması

Birincisi, COVID-19’un ekonomik etkisi ve hükümetler ekonomilere büyük miktarlarda para pompalıyor. Mülk, tasarruf ve tahvil gibi yatırımlar daha az çekici olduğundan, yatırımcılar daha iyi geleceğe sahip varlıklar arıyor.

Para, altın gibi geleneksel “güvenli liman” varlıklarının yanı sıra dijital ekonomiyle uyumlu hisse senetlerine doğru akıyor. En çok tercih edilen hisse senetleri arasında: Apple, Microsoft, Amazon, Etsy, PayPal ve Zoom. Bitcoin ise her ikisinin de özelliklerini sunar.

COVID-19 nedeniyle çevrimiçi alışveriş ve nakitsiz ödemelerdeki çarpıcı artış, dijital paraya olan ilgiyi de hızlandırdı.

bitcoin güvenilir mi

ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve İngiltere Bankası dahil olmak üzere merkez bankaları , kendi dijital para birimlerini (“merkez bankası dijital para birimleri” veya CBDC’ler olarak bilinir) geliştirmeye devam ediyor. Paketin başında, dijital bir renminbinin pilot uygulamasını yapan Çin Halk Bankası var .

Kripto para birimleri, merkez bankası para birimlerine (ABD doları ve benzeri) sabitlenmiş değerlere sahip “sabit paralar” ve ayrıca token takas etmeyi kolaylaştıran geliştirilmiş cüzdanlar aracılığıyla daha kullanılabilir hale geliyor .

Bu eğilimlerin yakınlaşacağına dair göstergeler var. Çin’in Dijital Para Birimi Elektronik Ödemeler sistemi, Ethereum uygulamaları için bir miktar desteğe sahip olacak. Paypal, ABD kullanıcılarının Paypal hesapları üzerinden Bitcoin satın almalarına zaten izin veriyor ve önümüzdeki yıl Bitcoin ile Paypal ödemelerini etkinleştirecek .

2. Bitcoin ve Teknoloji İlişkisi

bitcoin geri dönüşü

İkincisi, kripto para birimlerini destekleyen teknoloji olgunlaşıyor.

Kripto para birimlerinin ana akım haline gelmesinin en büyük sorunlarından biri, işlemleri güvenli hale getirmek için gereken çok miktarda enerji yoğun bilgi işlem süreçleridir (bu, aynı jetonun iki kez harcanmasını istemediğiniz için önemlidir). Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbon emisyonlarının Sri Lanka gibi bir ülkeninkinden daha fazla olduğu tahmin ediliyor .

Ethereum, blok zincirini enerji yoğun hesaplama süreçlerini ortadan kaldıran bir ” risk kanıtı ” mekanizmasına dönüştüren büyük bir teknik yükseltme ( Eth2 olarak adlandırılır ) başlattı . Bu, çevresel gerekçelerle geri kalanların endişelerini gidermeli ve büyümesine izin vermelidir.

Blockchain teknolojilerinin finans piyasalarında kullanılmasına izin verecek yepyeni katmanlar da geliştiriliyor. En sonuncusu, tamamen dijital ve otomatikleştirilmiş finansal piyasalar oluşturmak için blok zinciri kullanan merkezi olmayan finans ( defi olarak bilinir ). Bunlar, merkezi olmayan borsaları ve hisse senedi piyasaları veya bankalar gibi geleneksel aracılar olmadan türev ticaretini içerir . Bu yalnızca blockchain altyapısı ve kripto para birimi kullanılarak mümkündür.

3. Kurumlar Değerini Görür

Üçüncüsü – JPMorgan Chase’deki değişen duruşla gösterildiği gibi – kurumsal yatırımcılar artık kripto para birimini benimsiyor.

bitcoin ve teknoloji ilişkisi

ABD kripto para birimi varlık yöneticisi Grayscale Investments, geçen ay kurumsal yatırımcılar için kripto para birimi varlıklarında 10 milyar doları aştı . Bu hafta küresel finansal hizmetler şirketi Guggenheim Partners (275 milyar ABD dolarından fazla varlıkları yöneten) , Grayscale aracılığıyla Bitcoin‘e 530 milyon ABD Dolarına kadar yatırım yapabileceğini duyurdu .

Dünyanın en büyük yatırım fonları yöneticisi (yönetilen varlıklarda 7,4 trilyon ABD dolarından fazla) BlackRock’un CEO’su Rick Rieder’in belirttiği gibi, ” kripto para burada kalıcıdır “.

Bitcoin Satın Almalı Mıyım?

Peki bu, potansiyel bir perakende yatırımcısı olarak sizin için ne anlama geliyor? Kripto para birimi satın almak size bir servet kazanma şansı sunuyor mu, adamın Bitcoin‘e 3.000 dolarlık bir yatırımı 25 milyon dolara çevirdiğini söylediği gibi ?

Tam olarak değil. Hala bir kumardır.

Fırsat, fiyatların çok daha düşük olduğu ve piyasaların belirsizlik ve kafa karışıklığıyla dolu olduğu yılın başlarında yaşandı. Şimdi sadece yüksek satın alma ve düşük satış riskine giriyorsunuz.

Tüm kripto para birimleri değişken ve spekülatif varlıklar olarak kalır. Geçmişte pek çok kişi tepeye gelerek kötü bir şekilde yandı.

Belki bu sefer farklıdır ve Bitcoin balonu patlamaz. Ancak öyleyse, bunun nedeni kripto para biriminin en son zengin olma durumu değil, sağlam bir ekonomik altyapı haline gelmesi olacaktır.

Garantisi yok. Sadece kaybetmeyi göze alabileceğine bahis yap.

Bitcoin güvenilir mi? Artık bunada siz karar verin.

Bitcoin güvenilir mi” benzeri yazılar okumak için buraya tıklayınız.

You may also like

1 Comment

  1. […] isimler yoğun bir şekilde yatırım yaptılar, JP Morgan gibi eski itirazcılar bile şimdi Bitcoin’in parlak bir geleceği olabileceğini söylüyor . Bunların hepsi kripto para birimine olan güveni artırmaya yardımcı olur ve daha yaygın hale […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel

Next Article:

0 %