Gezi Yazısı

Bosna Hersek Gezi Rehberi

  Osmanlı mimarisinin ve ruhunun derinlerde yaşattığı etki çok farklıdır. Ülkeye ilk girdiğiniz andan itibaren sizi yeşilin içinde köyler karşılayacaktır. Şehrin merkezinde ise birçok kültürün birleşimi hakim olsa da, çarşısına indiğiniz anda kendinizi Safranbolu’da gezinirken hayal edersiniz. Yemekleri de bir o kadar Türklerin damak tadına benzer olan Bosna Hersek, yaşayan Osmanlı olarak geçmişine sahip çıkıyor.
Bosna Hersek

Bosna Hersek

  Ülkede muhtelif milletlerden insanlar yaşadığından dolayı herkes geldiği yerden yapısını almış da gelmiş gibi. Avrupavari binaların, Osmanlı mimarisiyle birlikte harmanlanmasıyla yepyeni bir görünüm kazanmış olan Bosna, içerisinde Mostar köprüsü gibi bir harikayı barındırmakta. Yeşil ve mavinin birleşiminin simgesi de tam olarak burası. Mimar Sinan’ın öğrencisi tarafından yapılan bu köprü içerisinde birçok hikayeyi barındırmakta.
  Başkent Saraybosna’nın merkezinde ise Başçarşı bulunmakta. Girişinde sizi Başçarşı sebili ve tatlı esnaflar karşılayacaktır. Başçarşı’nın ortasında ise bir cami, caminin önünde de çift çeşme göreceksiniz. Rivayete göre bu çeşmelerden soldakinden içenler bir daha gelecek, sağdakinden içenler ise bir Boşnak ile evlenecek deniyor. İki türlüsünü de deneyebilirsiniz, pişman olmayacağınıza kefil olabilirim. Bu çeşmeden de ilerlerseniz sizi bir ayrım karşılayacak; Doğu ve Batı. Batı Avrupa ile Doğu Avrupa’nın mimari farkını apaçık burada göreceksiniz. Gerçekten çok ilginç bir görüntüye sahip.

BOSNA HERSEK: LEZZETLER

 Boşnak böreği ve mantısı desem yeterli olur gibi. Burada gerçekten lezzete doyamayacaksınız. Her yemekten sonra kendinizi ülkenizde hissedeceksiniz. Neler demek istediğimi açıkçası yolunuz düşerse çok daha iyi anlayacaksınız. Son olarak da gerçek Osmanlı kahvesini yudumlamadan da gelmeyin derim.
  Ülkenin havasından suyuna, yemeğinden mimarisine kadar her bir parçası ayrı güzel olsa da ülkenize dönünce etkisini çok daha iyi anlayacaksınız. Balkanlar’ın baştacıdır Bosna Hersek.
Daha rahat bir yolculuk geçirmek adına püf noktalar almak için buraya tıklayınız.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Article:

0 %