Kişisel Gelişim

Atomik Alışkanlıklar

Atomik Alışkanlıklar Özeti

Atomik Alışkanlıklar New York Times Çok Satanı’na buradan erişebilirsiniz.

Yaygın olan bilgiler, hayatta istediğimiz şeyi elde etmenin en iyi yolunun – daha iyi bir şekle bürünmek, başarılı bir iş kurmak, daha rahat olmak ve daha az endişe etmek, arkadaşlarla ve aileyle daha fazla zaman geçirmek – daha belirli, eyleme geçirilebilir hedefler belirlemek olduğunu iddia ediyorum.

Atomik Alışkanlıklar Özeti

Uzun yıllar alışkanlıklarıma da böyle yaklaştım. Her biri ulaşılması gereken bir hedefti. Okulda almak istediğim notlara, spor salonunda kaldırmak istediğim ağırlıklara, işte kazanmak istediğim karlara hedefler koydum. Birkaçını başardım ama çoğunda başarısız oldum. Sonunda, sonuçlarımın belirlediğim hedeflerle ve takip ettiğim sistemlerle neredeyse her şeyle çok az ilgisi olduğunu fark etmeye başladım.

  • Eğer bir antrenörseniz, hedefiniz bir şampiyonluk kazanmak olabilir. Sisteminiz, oyuncuları işe alma, yardımcı antrenörlerinizi yönetme ve antrenman yapma şeklinizdir.
  • Bir girişimciyseniz, hedefiniz milyon dolarlık bir iş kurmak olabilir. Sisteminiz, ürün fikirlerini test etme, çalışanları işe alma ve pazarlama kampanyaları yürütme şeklidir.

Şimdi ilginç soruya gelelim: Hedeflerinizi tamamen görmezden gelirseniz ve yalnızca sisteminize odaklanırsanız, yine de başarılı olur muydunuz? Örneğin, bir basketbol koçu olsaydınız ve şampiyonluk kazanma hedefinizi görmezden gelirseniz ve sadece takımınızın her gün antrenmanda yaptıklarına odaklanırsanız, yine de sonuç alır mıydınız?

Bence olabilirdiniz.

Herhangi bir sporda amaç en iyi skorla bitirmektir, ancak tüm oyunu skor tahtasına bakarak geçirmek saçma olur. Aslında kazanmanın tek yolu, her gün daha iyi olmaktır. Üç kez “Super Bowl” galibi Bill Walsh’un sözleriyle, “Müzik kendi kendine hallediyor.”. Aynısı yaşamın diğer alanları için de geçerlidir. Daha iyi sonuçlar istiyorsanız hedef belirlemeyi unutun. Bunun yerine sürecinize odaklanın.

Bununla ne demek istiyorum? Hedefler tamamen işe yaramaz mı? Tabii ki değil. Hedefler bir yön belirlemek için iyidir, ancak ilerleme kaydetmek için süreçler en iyisidir. Hedefleriniz hakkında düşünmek için çok fazla zaman harcadığınızda ve süreçlerinizi tasarlamak için yeterince zaman ayırmadığınızda bir avuç problem ortaya çıkar.

Sorun 1: Kazananlar ve kaybedenler aynı hedeflere sahip.

Hedef belirleme ciddi bir hayatta kalma önyargısı vakasından muzdariptir. Sonunda kazanan insanlara odaklanırız – hayatta kalanlar – ve yanlışlıkla aynı amacı olan ancak başarılı olamayan tüm insanları görmezden gelirken iddialı hedeflerin başarılarına yol açtığını varsayarız.

Her Olimpiyatçı bir altın madalya kazanmak ister. Her aday işe girmek ister. Başarılı ve başarısız insanlar aynı hedefleri paylaşırsa, o zaman hedef, kazananları kaybedenlerden ayıran şey olamaz. İngiliz Bisikletlileri sporun zirvesine taşıyan Fransa Tour de France’ı kazanmak değildi. Muhtemelen her yıl daha önce her profesyonel takım gibi yarışı kazanmak istemişlerdi. Hedef her zaman oradaydı. Ancak sürekli küçük iyileştirmelerden oluşan bir süreç uyguladıklarında farklı bir sonuç elde ettiler.

Problem 2: Bir hedefe ulaşmak sadece anlık bir değişikliktir.

Dağınık bir odanız olduğunu ve onu temizlemek için bir hedef belirlediğinizi hayal edin. Enerjiyi toparlamak için çağırırsanız, şimdilik temiz bir odanız olacaktır. Ama ilk etapta dağınık bir odaya yol açan aynı özensiz, fare alışkanlıklarını sürdürürseniz, yakında yeni bir dağınıklığa bakacak ve başka bir motivasyon patlaması bekleyeceksiniz. Aynı sonucun peşinde koşuyorsunuz çünkü arkasındaki süreci asla değiştirmediniz. Nedeni ele almadan bir belirtiyi tedavi ettiniz.

Bir hedefe ulaşmak sadece şu an için hayatınızı değiştirir. İyileştirmenin mantıksız yanı budur. Sonuçlarımızı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz, ancak sonuçlar sorun değil. Gerçekten değiştirmemiz gereken şey, bu sonuçlara neden olan süreçlerdir. Problemleri sonuç seviyesinde çözdüğünüzde, sadece geçici olarak çözersiniz. İyileştirmek için süreç düzeyinde problem çözmeniz gerekir. Girişleri sabitleyin, çıkışlar kendilerini düzeltir.

Problem 3: Hedefler mutluluğunuzu kısıtlar.

Herhangi bir hedefin arkasındaki örtük varsayım şudur: “Hedefime ulaştığımda mutlu olacağım.” Önce hedef zihniyetindeki sorun, mutluluğu bir sonraki dönüm noktasına kadar sürekli olarak ertelemenizdir. Bu tuzağa o kadar çok kez girdim ki sayımı kaybettim. Yıllar boyunca mutluluk, gelecekteki benliğimin her zaman zevk alacağı bir şeydi. Kendime, yirmi kilo kas kazandığımda veya işim New York Times’da yayınlandıktan sonra, sonunda rahatlayabileceğime söz verdim.

Dahası, hedefler bir “ya da” çatışması yaratır: ya hedefinize ulaşırsınız ve başarılı olursunuz ya da başarısız olursunuz ve bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Zihinsel olarak kendinizi mutluluğun dar bir sürümüne sıkıştırıyorsunuz. Bu yanlıştır. Hayattaki gerçek yolunuzun, yola çıktığınızda aklınızdaki yolculuğun aynısı olması pek olası değildir. Başarıya giden birçok yol varken, memnuniyetinizi tek bir senaryoyla sınırlamanın bir anlamı yoktur.

Süreçlere öncelik veren bir zihniyet, panzehri sağlar. Ürüne değil sürece âşık olduğunuzda, mutlu olmak için kendinize izin vermeyi beklemek zorunda değilsiniz. Süreçleriniz için çalışırken her zaman memnun olabilirsiniz. Ve bir süreç, sadece ilk hayal ettiğiniz gibi değil, birçok farklı biçimde başarılı olabilir.

Sorun 4: Hedefler, uzun vadeli ilerleme ile çelişiyor.

Son olarak, hedef odaklı bir zihniyet bir “yo-yo” etkisi yaratabilir. Çoğu koşucu aylarca sıkı çalışır, ancak bitiş çizgisini geçer geçmez antrenmanı bırakırlar. Yarış artık onları motive etmek için orada değil. Tüm sıkı çalışmanız belirli bir hedefe odaklandığında, bunu başardıktan sonra sizi ileriye taşıyacak ne kalır? Bu yüzden birçok insan, bir hedefe ulaştıktan sonra eski alışkanlıklarına geri dönüyor.

Hedef belirlemenin amacı oyunu kazanmaktır. Süreç kurmanın amacı oyunu oynamaya devam etmektir. Gerçek uzun vadeli düşünme, hedefsiz düşünmektir. Tek bir başarı ile ilgili değil. Sonsuz iyileştirme ve sürekli iyileştirme döngüsü ile ilgilidir. Sonuç olarak, ilerlemenizi belirleyecek olan sürece olan bağlılığınızdır.

Sürece Âşık Olun

Atomik Alışkanlıklar

Bunların hiçbirinde amacım hedeflerin işe yaramaz olduğunu söylemek değildir ancak hedeflerin ilerlemenizi planlamak için iyi olduğunu ve sistemlerin gerçekten ilerleme kaydetmek için iyi olduğunu düşünüyorum.

Hedefler yön sağlayabilir ve hatta kısa vadede sizi ileriye götürebilir, ancak sonunda iyi tasarlanmış bir sistem her zaman kazanacaktır. Önemli olan bir sisteme sahip olmaktır. Süreci taahhüt etmek farkı yaratan şeydir.

Atomik Alışkanlıklar özeti benzeri yazıları okumak için buraya tıklayınız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Article:

0 %