Kişisel Gelişim

Beyninizin Önemli Olanlara Odaklanmasını Nasıl Sağlarsınız?

Seçici Dikkat

Sezonun ilk maçıydı ve Ulusal Futbol Ligi tarihindeki en büyük oyun kurucularından Peyton Manning, bir NFL rekoru daha kırma şansı yakaladı.

Dördüncü çeyreğin sonlarında, top kendi 22 yarda çizgisinde iken, Manning hücum hattına çıktı ve savunmayı inceledi. Topu atmadan hemen önce bir şey fark etti.

Baltimore Ravens savunucuları Manning’in önünde hareket ediyor, oyuna hazırlanıyorlardı, ancak bir şeyler doğru gelmiyordu. Maçtan sonra Manning sadece “bir şey gördüğünü” söylerdi.

Baltimore hücum edecekti ve Manning bunu biliyordu. Bir adım öne geçti, yeni bir oyun çağrısı için kollarını iki yana açtı ve oyunu bağırdı, “Alley! Alley! … Alley! Alley! Alley! ”

Broncos topu şaklattı. Kuzgunlar beklendiği gibi saldırdı. Manning, gol atmak için 78 yarda koşan geniş alıcı Demaryius Thomas’a mükemmel planlanmış bir pas attı. Baltimore savunucuları ona asla elini sürmedi.

Bu, Manning’in NFL rekorunu bağlayan yedinci gol oldu. Ve belki de daha etkileyici olanı, Manning’in hücum hattına adım atması, on bir savunmacının tamamının konumunu analiz etmesi, haberlerini oynadığı oyunla karşılaştırması, yıldırım yapmaya hazırlandıklarını fark etmesi ve ardından yeni oyun. Tüm bunlar, sadece dört saniyede.

Peyton Manning’in bunu nasıl yapabileceğinden ve sizin için önemli olan alanlarda nasıl uzmanlık geliştirebileceğinizden bahsedelim.

önemli olanlara odaklanmak

“Kokteyl Partisi Etkisi”

Çeşitli çalışmalarda, araştırmacılar, web sitesi ziyaretçilerinin reklamlarla yüklü web sayfalarının ortak alanlarını görmezden gelmeyi öğrendiklerini göstermiştir. Çoğu durumda, okuyucular sanki orada değilmiş gibi reklamların hemen yanından geçer. “Afiş körlüğü” olarak bilinen bu fenomen, esasen, çevrimiçi olarak daha fazla makale okudukça, deneyimin alakasız veya önemsiz kısımlarını görmezden gelmeyi öğrendiğinizi söylüyor.

Bu temel fikir – bir deneyimin bir bölümüne odaklanıp diğerlerini görmezden gelebilirsiniz – seçici dikkat olarak bilinen bilişsel bir psikoloji kavramıdır. Aynı zamanda, beyninizin konuşan insanlarla dolu kalabalık bir odada dururken tek bir sohbete dikkatini verebilmesi fikrinden alan “kokteyl partisi etkisi” olarak da adlandırılır. Seçici dikkat, gürültüyü filtrelemenize ve sinyale odaklanmanıza yardımcı olur.

Peyton Manning’in Baltimore Kuzgunlarının savunmasını anında değerlendirmesine ve oyun çağrısını buna göre değiştirmesine izin veren, seçici dikkatti. Manning, oyunu oynamak, karşıt savunma filmlerini incelemek ve hatalarından ders çıkarmak için binlerce saat harcadı. Sonuç olarak, beyni içgüdüsel olarak neyin sinyal neyin gürültü olduğunu biliyordu. Neye odaklanacağını ve neyi görmezden geleceğini biliyordu.

Sonuç, Peyton Manning’in binlerce saatlik deneyime dayalı hızlı kararlar alabilmesidir. Genç bir oyun kurucu ne olacağına dair bir düzine olası seçenek görebilirken, Manning, doğru faktörlere dikkat etmek için seçici dikkati kullanarak bunu birkaç seçeneğe, hatta belki bir seçeneğe daraltabilir. Sonuç artan başarıdır ve amatörler ile uzmanlar arasında büyük bir farktır.

Hileler Hakkındaki Gerçekler

Görünüşe göre dünya, hızlı düzeltmeler ve performans korsanlığı konusunda takıntılı durumda. Anladım. Ben de öyle hissettim. Hepimiz zihinsel ve fiziksel performansımızda ustalaşmak için gizli bir çözüm bulmak için bedenlerimizi ve beyinlerimizi “hilelemek” isteriz.

Mesele şu ki, dünyadaki en iyi performans gösterenlerin nasıl çalıştığına ve zihinlerinde ve bedenlerinde gerçekte neler olup bittiğini incelediğinizde, genellikle bir hilelemenin tam tersini görürsünüz. Tekrarları ve tutarlılığı görüyorsunuz .

  • LeBron James iyileşmesini ve fiziksel performansını artırmak istediğinde 12 saat uyur .
  • Kobe Bryant yetenek setini geliştirmek istediğinde 800 kez şut atıyor .
  • Peyton Manning, savunmada delikler görmek istediğinde, film odasına binlerce saat ayırır.

Elbette, bu sporcular milyonda bir genetikle kutsanmıştır, ancak başarılarını doğuştan gelen yeteneklere bağlamak, bulmacanın çok büyük bir parçasını görmezden geliyor. Temellere hakim olma konusundaki yorulmak bilmez yaklaşımlarının ve tutarlılığa olan sarsılmaz bağlılıklarının, genetik yeteneklere bakılmaksızın, hemen hemen her alanda herkese faydası olacağına bahse girmeye hazırım.

odağı yönlendirmek

Seçici Dikkatin Sırrı

Bununla birlikte Peyton Manning, uzmanlık geliştirmek isteyen çoğu insana göre belirgin bir avantaja sahip: istatistik.

Manning’in yaptığı her şey ölçülür. Kaç tane müdahale attı. Kaç gol attı. Kaç geçişi tamamlar. Spor salonunda ne kadar ağırlık kaldırdığını. Sprintlerini ne kadar hızlı çalıştırıyor. Hepsi ölçüldü.

Bu neden önemli? Çünkü hayatında ve işinde ilerleme kaydettiğine dair kanıtı var. Bu sayıları ölçtüğü için, bu sayıları da iyileştirmek istiyor. Ve yeni bir şey yaptığında ve sayılar arttığında, bu ona bu yeni davranışın işe yaradığının açık bir işaretidir.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanın tek yolu ,sonuçlarınızı ölçmektir . Bu döngüyü 20 yıl boyunca tekrarlarsanız, önemli olan şeylere odaklanmakta ve olmayan şeyleri görmezden gelmekte çok başarılı olursunuz.

Daha iyi olmak istiyorsanız, sürekli olarak pratik yapın ve sürekli ölçün. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için bu geri bildirimi kullanın. Ardından, başka bir hile aramak yerine zamanınızı daha fazla tekrar koyarak geçirin. Uzmanlar, neyin işe yaradığına odaklanmak için daha fazla zaman harcar. Ve neyin işe yaradığını bilmenin tek yolu, zaman ayırmaktır.

Eğer dışarı benim kurs kontrol daha iyi yaşam bozduğu için daha pratik fikirler istiyorsanız Alışkanlıkları Akademisi , bir  yaşam ve çalışmalarında daha iyi alışkanlıkları inşa ilgilenen kuruluşlar ve bireyler için önde eğitim platformu.

Dipnot

İşte Manning’in oyununun videosu . Baltimore’un güvenliğini fark edeceksiniz Matt Elam, Manning oyunu değiştirmeden hemen önce çizgiye doğru kayıyor ve ayaklarını karıştırıyor.

Peyton Manning hakkındaki çirkin gerçek , Seth Wickersham.

Banner Körlüğü: World Wide Web’de Dikkat Çekmenin İronisi

You may also like

1 Comment

  1. You are so awesome! I do not believe I’ve read through a single thing like this before.
    So good to find someone with original thoughts on this subject matter.
    Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Article:

0 %